John Lennon 70 yaşında!

John Lennon 70 yaşında!
John Lennon 70 yaşında!
Beatles grubunun 1980'de öldürülen üyesi John Lennon'ın 70. doğum yıldönümü kutlamaları çerçevesinde, doğum yeri İngiltere'nin Liverpool kentinde bir "barış ve uyum" heykeli açıldı.

LIVERPOOL-Ünlü müzisyenin barışçıl yönüne uygun şekilde hazırlanan ve notalarla çevrili bir yerküre üzerinde uçan güvercinlerden oluşan heykelin açılışına, John Lennon'ın ilk eşi 71 yaşındaki Cynthia ile 47 yaşındaki oğulları Julian katıldı.

Julian Lennon açılışa katılan birkaç yüz kişiye hitaben, "Burada babamı onurlandırmak ve barışa dua etmek için toplandık" derken, annesi Cynthia Lennon da, "Artık yas tutma zamanının sona erdiğini düşünüyorum. Kutlama zamanının geldiğini düşünüyorum. Onun olumlu ve iyi yaşamını düşünün" diye konuştu.

Açılışta bir koro, John Lennon'ın efsane şarkılarından "Give Peace a Chance" (Barışa bir şans verin) seslendirdi.

Bu arada, John Lennon'ın son eşi şarkıcı Yoko Ono da, İzlanda'nın başkenti Reykjavik'te ünlü müzisyene adadığı "Barışı Hayal edin" adlı bir turne başlattı.

John Lennon'ın 70. doğum yıldönümü kutlamaları çerçevesinde New York'ta da birçok ünlü şarkıcının katılacağı konserler düzenlenecek.

Fransa 'da da, ünlü müzisyenin New York'ta yaşadığı yıllarda Bob Gruen tarafından çekilen fotoğraflarından oluşan ve beş yıl önce ingilizce yayınlanan kitabın Fransızcası çıktı.(aa)


    ETİKETLER:

    Fransa