John Malkovich'li tiyatro festivali

John Malkovich'li tiyatro festivali
John Malkovich'li tiyatro festivali
İstanbul'un Avrupa Kültür Başkenti olduğu 2010'da, 17. kez düzenlenen İstanbul Tiyatro Festivali John Malkovich'li sıkı bir programla geliyor.

10 Mayıs-10 Haziran tarihleri arasında düzenlenecek 17. İstanbul Tiyatro Festivali, sıkı bir programla geliyor. John Malkovich'in oynadığı 'Şeytanı Komedya' ile İngiltere'den Sidi Larbi Cherkaoui koreografisiyle sahnelenecek 'Sutra' festivalin öne çıkan iki yapımı

İSTANBUL - İstanbul’un Avrupa Kültür Başkenti olduğu 2010’da, 17. kez düzenlenen İstanbul Tiyatro Festivali John Malkovich’li sıkı bir programla geliyor. Yerli yapımlarla birlikte Almanya, Avusturya, Hollanda, İngiltere, İtalya ve Japonya’dan grupların yapımlarının izleneceği festival 10 Mayıs’ta CRR’de Engin Alkan rejisiyle sahnelenecek ‘Hekate’nin Şarkısı’yla (Krater Yapım) açılacak.
10 Haziran’a kadar 17 farklı mekanda 90 gösteri izleyebileceği festivalde ayrıca atölyeler, söyleşiler ve şiir okumaları da yer alıyor. Fiyatları 150 ile 10 lira arasında değişen festival biletleriyse 3 Nisan’da satışa çıkacak. Festivalin onur ödülleriyse bu yıl Japon yönetmen Tadashi Suzuki ile Erol Keskin’e verilecek.
Bu yıl da Aygaz ve Opet’in ana sponsorluğunda düzenlenen festivalde izlenebilecek yapımlara gelince... John Malkovich’in başrolünü oynadığı, Avrupa sahnelerinde büyük ses getiren ‘barok orkestra için oyun’ olarak tanımlanan ‘Şeytani Komedya’ 14 Mayıs’ta tek temsil yapacak. Micheal Struminger, Martin Haselbock, Birgit Hutter gibi ünlü isimlerden oluşan Avusturyalı ekip Podiumartists yapımı olarak sahnelenen ‘Şeytani Komedya’ Lütfi Kırdar’da izlenecek.
Önceki festivalde Kerem Kurdoğlu’nun yorumladığı Kafka’nın ‘Dava’sı bu kez Alman tiyatrosunun ‘yaramaz yönetmeni’ Andreas Kriegenburg yorumuyla izleyici karşısına çıkacak.
Tiyatroya 21. yüzyıl için yeni bir biçim kazandırma arayışını sürdüren yazar ve yönetmen Rene Pollesch’in sıra dışı projesi Ruhr Üclemesi’nin ikinci bölümü ‘Cinecitta Aperta’ da festivalin dikkat çeken yapımlarından. Güçlü politik söylemi, etkileyici tekniği ve görselliğiyle dikkat çeken ‘Cinecitta Aperta’ Volksbühne Am Rosa-Luxemburg-Platz ve Ruhr 2010 Avrupa Kültür Başkenti ortak yapımı ve İstanbul Goethe Enstitüsü desteğiyle festivale konuk oluyor.
Daha önceki yıllarda festivale ‘Diyonisos’ ve ‘Ivanov’ yorumuyla katılan Tadashi Suzuki, bu sefer de ‘Elektra’ ile geliyor. Suzuki ‘Elektra’yı klasik metinden ve Hofmannsthal’ın yüzyıl başı özgün Sofokles uyarlamalarından yola çıkarak yorumluyor.
8’inci, 9’uncu ve 15’inci festivale ‘Milva Brecht Söylüyor’, ‘Köleler Adası’ ve ‘İki Efendi’nin Uşağı’ ile konuk olan Maestro Strehler ise bu yıl Goldoni’nin ‘Tatil Üçlemesi’ni yorumluyor. Goldoni’nin 1872’de yazdığı ‘Tatil Üçlemesi’, havalar ısınır ısınmaz sayfiyeye giden insanlar çevresinde ilerliyor.
Hollandalı yazar Jeroen Brouwers’in aynı adlı otobiyografik romanından uyarlanan ‘Damıtılmış Kırmızı’ ise Toneelhuis Antwerp & Ro Theater yapımı olarak Belçilakı yönetmen Guy Cassiers rejisiyle festivale katılacak. Cassiers’in sahneye çarpıcı bir monolog olarak uyarladığı oyunun anlatıcısı ise, Avrupa’nın son yıllarda adından en çok söz edilen oyuncularından olan Dirk Roofthooft.

Çehov’a saygı duruşu
Festival programında yer alan yerli yapımlar arasındaysa Rus oyun yazarı Anton Çehov’a saygı duruşu niteliğinde üç yapım yer alıyor. Nesrin Kazankaya’nın rejisini yaptığı ve Tiyatro Pera yapımı olarak sahnelenecek ‘Vanya Dayı’, Mehmet Ergen rejisiyle Talimhane Tiyatrosu ve Akbank Sanat yapımı olarak sahnelenecek ve Trevor Griffiths’in Çehov’un ‘Plathenov’undan esinlenerek yazdığı ‘Piyano’ ve Tiyatro Oyunbaz yapımı ‘Martı’sı da Çehov’un 150. doğum yılında festival kapsamında izleyiciyle buluşacak.
Festivalde izlenecek diğer yerli yapımlarsa şöyle; Büyük Türk bestecisi Dede Efendi’nin yaşamını sahneye taşıyan Turan Oflazoğlu’nun yazdığı ‘Yine Bir Gülnihal’, İstanbul Şehir Tiyatroları yapımı olarak Engin Alkan rejisiyle sahnelenecek. Oyun İstanbul’un tarihi mekanlarından birinde ve ünlü müzik grupları ve sema topluluklarının katılımıyla izleyici karşısına çıkacak. (Kültür Sanat)

Dans (yabancı)
Londra’nın ünlü dans merkezi Sadler’s Wells, çağdaş dansın usta isimlerinden Sidi Larbi Cherkaoui ve Çin’deki budist Shaolin Tapınağı Rahipleri’nin bir araya geleceği ‘Sut-ra’ adlı gösteri Sidi Larbi Cherkaoui koreografisiyle festivale katılacak.
Ünlü Japon koreograf Ko Muro-bishi ise üç genç dansçıyla oluştur- duğu topluluğu ‘Civa & Ölü 1-Ko & Edge’ ile ilk kez İstanbul’a gelecek.
New National Theatre-Tokyo, festivale ‘Yorobashi’ ve ‘Bahar Ayini’ adlı iki bölümden oluşan bir gösteriyle katılacak. Gösterinin ilk bölümü Japon ‘noh’ dansı ve çağdaş figürleri ustaca harmanlıyor. İkinci bölüm ‘Bahar Ayini’ ise, bir kadın ve bir erkek dansçının piyano eşliğinde gerçekleştirdikleri şiirsel bir düet.

Dans (yerli)
* Kaygan Zeminde Düşler - İstanbul Dans Tiyatrosu Topluluğu

* Hava - Ayşe Orhon

* Islak Hacim - REMDANS

* Kayıp Çocuklar Şehri’nde - Şafak Uysal

* Mesele - Prospero Dans Topluluğu

*Ararken - Çıplak Ayaklar

Farklı renkler
* ‘Hoop Gitti Faka’ya-Tiyatro Krek

* Airswimming-İngiltere/Türkiye buluşması.

* Ölüleri Gömün-İstanbul DT

* Pheadra’nın Aşkı-İzmir’den Tiyatro Oyun Kutusu

* İsmene-Semiha Berksoy Opera Vakfı Stüdyo Sahnesi

* Arianna-Sevda Yolu, Memme Perlini rejisiyle

* Nora/Nûre - Tiyatro Boyalı Kuş

* Troyalı Kadınlar-Oyuncular Tiyatro Grubu

* Yanlış Anlama-Çetin Sarıkartal

* Bay Hiç - Sait Kerem Ayan ve Ülkü Duru projesi

* Fırtına - Tiyatro Grup

* İkiye Bölünen Vikont - Altıdan Sonra Tiyatro

* Su Yeşili Hikayesi-Hazal Selçuk

Özel Gösteriler
* Kerem Gibi: Nâzım Hikmet’le 35 Yıl - Dostlar Tiyatrosu

* Titus Andronicus - Semaver Kumpanya

* Ruhundan Tramvay Geçen Adam - Ortaoyuncular

* Son Bir kez - Mahir Günşiray ve Tiyatro Oyunevi

Salon gösterileri
* Cadaques - Genco Gülan

* Dans Etmek Ya Da... - Ayrin Ersöz

* Malafa - Dot