John Turturro: Coen'lerden jüri başkanı olmaz çünkü...

John Turturro: Coen'lerden jüri başkanı olmaz çünkü...
John Turturro: Coen'lerden jüri başkanı olmaz çünkü...
Şahane aktör John Turturro, Coen kardeşlerin Altın Palmiye'li 'Barton Fink'inden tam 24 yıl sonra bu kez Nanni Moretti'nin 'Annem'iyle Cannes'da yarışıyor. Coen'ler ise jüri başkanı! Coen'lerle yakın dostluğundan oyunculuk mesleğinin yarattığı güvensizliğe Turturro'yla konuştuk...
Haber: ESİN KÜÇÜKTEPEPINAR - esin.sinema@gmail.com   / Arşivi

Kuşağının en iyi oyuncularından Amerikalı John Turturro, Altın Palmiyeli ‘Barton Fink’ten tam 24 yıl sonra yeniden Cannes Film Festivali ’nde. Ama bu kez yönetmen Coen biraderler jüri başkanı kendisi ise Nanni Moretti filmi ‘Annem/Mia Madre’ ile yarışmada. Film yakında ülkemizde de gösterme girecek, dolayısıyla filmle ilgili sohbeti sonraya saklıyoruz ve Cannes koşuşturmasına geçiyoruz...

“Benim rolümün ödüllük hali yok dolayısıyla rahatım, burada da görüşüp muhabbete devam edeceğiz” diyor ve ekliyor: “Onlardan jüri başkanı olmaz, yani nasıl yaparlar bilemedim çünkü kimsenin işine karışmayı sevmezler. Malum herkesle sohbete girmeyi sevmezler o nedenle ilk başta duyunca şaşırdım.” Yıllar önce yani 1991’de ‘Barton Fink’le geldiği festivalde en iyi aktör ödülü de kazanan John Turturro’ya kariyerinin gidişatını değiştiren bu filmin önemini soruyorum, “İtiraf edeyim, ben ilk izlediğimde filmi hiç anlamadım! Tamam şahane bir filmdi ama önceleri pek beğenmedim, bir sürü bilinmeyen şey vardı, kafam feci karıştı. Yıllar sonra yeniden izlediğimde ise duruma az çok vakıf oldum, çok beğendim” derken kahkalarla gülüyor.

Hiç kavgacı değilim ama hakkımı yedirmem!

Zaten John Turrurro çok gülen birisi ama mevzunun gidişatına göre anında duygusal durumu da değişiyor. İyiye doğru yani. Hakkındaki ‘hırçın ve çılgın adam’ dedikodularının epey dışında. Zaten “Hepsi yalan ya!” diyor: “Tabii ki hayatımda hiç taviz vermek istemedim. Bu da insanlara farklı geliyor. Kavgacı hiç değilim ama hakkımı savunurum. Bir de gençken insanın aklı bir karış havada oluyor. Yaşla birlikte az çok sakinleşiyorsun ama bu akıllanma anlamında değil bu hayatta bazı şeylere değmeyeceğine karar vermenle oluyor.”

Coen biraderler çok yakın dostlarım
Söz Coen biraderlerden açılıcınca gözünün içi gülüyor: “Bizler kankayız, çok yakın dostuz. Aramızda teklif yok. Tabii ki ‘Baron Fink’le kariyerim değişti, hemen her filmlerinde bana bir rol yaratmayı isterler ama bence insan olarak şahane olmaları önemli! Yoksa ortalıkta iyi yönetmen çok! Ama hem iyi insan hem iyi yönetmen bulmak zor. Zaten bizimkisi yönetmen-aktör ilişkisi olmadı hiç! Onlar bana güvendi ben onlara. Filmler hoş, kariyer de güzel şey ama nihayetinde hayatta tek bir şeyiniz var, dostlarınız ve aileniz. Coenler benim ailem, ben de onların!”

Oyunculuk feci güvensizlik verici bir meslek!

İtalyan ‘maestro’ Nanni Moretti’nin Altın Palmiye için yarışan filmi ‘Annem’de Amerikalı şamatacı bir aktör rolünde boy gösteren 57 yaşındaki Turturro, “Oyunculuk insana müthiş güvensizlik veren bir meslek. Zaman geçtikçe daha iyiye de gitmiyor. Bilakis yukarı tırmandıkça, ünlendikçe güvensizlik daha bir artıyor” derken heyecanlanıyor: “O nedenle güvendiğiniz bir ekiple ve yönetmenle çalışmak büyük nimet! Yoksa ateşler içinde yanıyorsunuz. Her filmim sanki son olacak ve bana kimse başka teklif getirmeyecek gibi hissediyorum. Sonra geçiyor. Neyse ki...”


  ETİKETLER:

  Altın

  ,

  Film Festivali

  ,

  Kariyer

  ,

  aktör

  ,

  film

  ,

  zaman