Jolie, Bosnalı kadınlarla görüşmek istiyor

Jolie, Bosnalı kadınlarla görüşmek istiyor
Jolie, Bosnalı kadınlarla görüşmek istiyor

Bosna savaşı sırasında geçen Angelina Jolie filminin çekimleri Macaristan'da sürüyor.

Oscar ödüllü Amerikalı oyuncu Angelina Jolie, Bosna'daki savaş yıllarında geçen bir aşk hikâyesini konu alan, yönetmenliğini üstlendiği filminin Bosna-Hersek'teki çekim izninin iptal edilmesi üzerine; "Umarım insanlar filmi izlemeden yargıda bulunmazlar" dedi.

SARAYBOSNA - Jolie açıklamasını, iyi niyet elçisi olduğu Birleşmiş Milletler Yüksek Komiserliği aracılığıyla yaptı. Bosna-Hersek genelinde faaliyet gösteren Tecavüze Uğramış Savaş Mağduru Kadınlar Derneği’nin müracaatı üzerine, halen çekimleri Macaristan’da devam eden filmin senaryosunun temin edilmemesi ve bazı evrak eksikliği nedeniyle Bosna-Hersek Federasyonu Kültür Bakanlığı, önceki gün Jolie’nin filminin çekim iznini iptal etmişti.

Jolie, yaşananlarla ilgili yaptığı açıklamada, “Hikayesi bu bölgede o yıllarda geçen filmi, çok da uzak olmayan geçmişte yaşananları insanlara hatırlatmak ve savaşı yaşayan kurbanları göstermek için çekmeye karar verdim. Savaş Mağduru Kadınlar’ın tüm çalışmalarını çok takdir ediyorum ve saygı duyuyorum. Bu proje hakkında oluşan tüm anlaşmazlıkların çözülmesi için onlarla bizzat kendim görüşmek isterim, böyle bir olanağı sunmalarını rica ediyorum” diye konuştu.

Bosna-Hersek’teki çekim izninin iptalinde filmde tecavüzcüsüne aşık olan bir Boşnak kadının hikayesinin anlatıldığı iddiası etkili olmuştu. (aa)


    ETİKETLER:

    Boşnak