Jön Türkler yine Rotterdam'daydı

Jön Türkler yine Rotterdam'daydı
Jön Türkler yine Rotterdam'daydı

Nejat İşler ve Mithat Esmer?in rol aldığı ?11?e 10 Kala?, Rotterdam Festivali?nde ilgi gördü.

Geçen yıl genç Türk sinemasına özel bölüm ayıran Rotterdam Film Festivali'nde bu yıl üçü kısa toplam beş Türk filmi vardı
Haber: MEHMET BASUTÇU / Arşivi

ROTTERDAM - Pazar günü son bulan 39. Rotterdam Film Festivali’nde genç Türk sineması yine gündemdeydi. Geçen yıl 14 filmden oluşan ‘Genç Türk Sineması’ özel programı yanında, ilk filmlerin toplandığı yarışmalı bölüme seçilen ‘Uzak İhtimal’ ile Mahmut Fazıl Çoşkun’a ödül kazandıran Rotterdam’da genç Türk yönetmenlere yönelik ilgi, bu kış üçü kısa beş filmle sürdü.
Etkinliğin Bright Future (Parlak Gelecek) adlı bölümünde, Gezici Film Festivali’nin girişimiyle yaşama geçirilen, Özcan Alper, Zehra Derya Koç, Ülkü Oktay, Ahu Öztürk ve Emre Akay imzalı beş kısa filmden oluşan ‘Kars Öyküleri’ yanında, Pelin Esmer’in ‘11’e 10 Kala’sı da ilgiyle izlendi.
Ayrıca 31 ilk kısa filmin yarıştığı Tiger Awards Competition Short Films bölümünde Merve Kayan ile Zeynep Dadak’ın birlikte gerçekleştirdikleri ‘Bu Sahilde’, Ege’nin Erikli kıyılarından 22 dakikalık sıcak ve içten bir tatil yaşamı kesiti sunuyordu. Genç belgesel sinemacı Elif Ergezen, 25 yaşında Türkiye’den Sovyetler Birliği’ne geçen Laz ressam ve şair Hasan Helisimi’nin (1907-1976) yaşam öyküsünü kızıyla söyleşerek, 18 dakikada yalın bir belgesel sinema diliyle özetlerken, Laz dilinin farklılığının da altını çizmiş oluyordu... Kısalar Yelpazesi bölümünde yer alan bir başka genç Türk, video sanatçısı Köken Ergun, Danimarka/Türkiye ortak yapımı olan ‘Tanklove’ ile ilgi görüyordu.
Rotterdam, Berlin’den hemen önce yapılmasına karşın, yeni denemelere ve genç sinemacılara yer vererek geleceğe ışık tutan  programıyla dünya sinemasının önemli bir randevusu olmayı sürdürüyor. Ayrıca, yapımcı ve dağıtımcıların koşarak geldiği Cinemart yapım pazarı ve Hubert Balls vakfına başvuran projelerin değerlendirildiği toplantılar, festivalin vazgeçilemez profesyonel kanadını oluşturmakta. Bu yıl Yeşim Ustaoğlu’nun yapımcısı yeni projelerine Cinemart’ta ortak ararken, ‘İki Çizgi’nin yönetmeni Selim Evci de, ikinci filminin ön hazırlıklarına destek alabilmek için Rotterdam’da Hubert Balls fonu yöneticileriyle görüşme hakkı kazanan genç yönetmenler arasında olmaktan mutluydu.
Geleceğin sinemasının nabzını tutmaya çalışan Rotterdam’da Fransız sinemasının dış tanıtımını yapan Unifrance, yeni bir girişimini açıkladı: ‘On line’ izlenebilecek bir e-festival! Meraklı sinemaseverler, bilgisayarlarının başınada, bu etkinlik çerçevesinde sunulan yeni Fransız filmlerini, her biri için 2 avro ödeyerek izleyebilecekler.
Sinema festivallerinin kabuk değiştirme sürecinin ivmesi giderek artmakta.