@ErkanAktug

Jürinin işi çok

38. Altın Portakal Film Festivali son dönemece girerken ulusal yarışmada kimlerin ödülü göğüsleyeceği tahminleri de kulaktan kulağa yayılıyor.
Haber: ERKAN AKTUĞ / Arşivi

ANTALYA - 38. Altın Portakal Film Festivali son dönemece girerken ulusal yarışmada kimlerin ödülü göğüsleyeceği tahminleri de kulaktan kulağa yayılıyor. Belli bir düzeyin üzerini tutturan yapımların sayısı önceki yıllara oranla fazla. 'Yazgı', 'İtiraf',
'Büyük Adam Küçük Aşk', 'O da Beni Seviyor',
'Maruf' ve 'Vizontele' tahminlerde öne çıkıyor.
Zeki Demirkubuz, 'İtiraf'ın ardından yarışmadaki diğer filmi 'Yazgı'da Albert Camus'nün 'Yabancı' romanından esinleniyor. Filmde, yaşamın boş ve saçma olduğuna ve her şeyin bir biçimde aynı kapıya çıktığına inanan Musa'nın öyküsünü anlatılıyor.
'Yazgı'da yer yer diğer filmlerine göndermeler yapan Demirkubuz, 'Yabancı'daki
'hiçlik' duygusunu Türkiye'ye uyarlayıp başarıyla perdeye yansıtıyor. Ancak filmin galasında kulak misafiri olduğumuz seyircilerden bazıları bu 'hiçlik' duygusunu fazlasıyla 'yabancı' buldu.
Altın Portakal jürisinin kayıtsız kalamayacağını düşündüğümüz bir diğer film ise Handan İpekçi'nin 'Büyük Adam Küçük Aşk'ı. Ailesini köyüne yapılan baskında kaybeden küçük bir Kürt kızı ile huzurevine yatma hazırlığı içindeki yargıç emeklisinin hikâyesini anlatan film, seyircinin göz pınarlarını hayli zorladı. Kürtçeden başka dil bilmeyen küçük kız ile Türkçeden başka dil konuşulmasını hazmedemeyen yargıç
emeklisinin ilişkisi nefretle başlar, zamanla 'aşka' dönüşür.
Dünyadaki bütün dillerin güzel olduğunu, etnik farklılıkların insanın 'içinde' ortadan kaybolduğunu muştulayan 'sımsıcak' bir öykü anlatan 'Büyük Adam Küçük Aşk'ta deneyimli oyuncular Şükran Güngör ve Füsun Demirel ile çocuk oyuncu Dilan Erçetin rollerinin gereklerini harfiyen yerine getiriyor.
Kazım Öz'ün 'Fotoğraf'ı, sinema dili kadar Kürtçe olmasıyla dikkat çekti. Öz, her ne kadar anlattığı meseleye işaret etse de kimileri için Kürtçe alt yazılı Onuncu Yıl Marşı daha dikkat çekici oldu.
Ersin Pertan'ın 'Şarkıcı'sı ise yarışmanın değil ama Pertan'ın en iyi filmi. 1950'lerde gözden düşmüş bir şarkıcının hikâyesini anlatan ve Yeşim Salkım'ın 'duru' oyunculuğuyla beğeni topladığı film, senaryo,
dublaj gibi aksaklıklara karşın iyi bir çalışma. Dünyaca ünlü Kamran İnce'nin müziği ise alaturka şarkılar arasında kayboluyor.
Bu arada festivalde onur ödülleri de dün akşam sahiplerini buldu. Konyaaltı Açıkhava Tiyatrosu'nda düzenlenen törende Bülent Oran, Suna Pekuysal, Sırrı Gültekin ve Ediz Hun onur ödülü alırken Yıldırım Önal adına verilen anı ödülü ise Kerim Afşar'a emanet edildi.