Kadıköy'e çıkarma yaptık çünkü...

Kadıköy'e çıkarma yaptık çünkü...
Kadıköy'e çıkarma yaptık çünkü...
Kadıköylüleri Garanti Bankası sponsorluğunda düzenlenen 22. İstanbul Caz Festivali kapsamında geçen cumartesi Fenerbahçe Parkı'ndaki caz keyfinden sonra bu kez gece konserden konsere koşacakları başka bir etkinlik bekliyor; 'Gece Gezmesi'. Festivali Direktörü Pelin Opçin, Kadıköy çıkarmasının nedenini "Festivalimizi takip eden izleyicilerimizin Anadolu yakasında yoğunlukla olduğunu keşfetmemiz" diye açıklıyor. İşte detaylar...
Haber: NESLİHAN AKDAŞ - nesli.akdas@gmail.com / Arşivi

Bir mekanda İlhan Erşahin, diğerinde Gaye Su Akyol. Bir köşede Burcu Tatlıses, az ileride Neşet Ruacan... Yarın akşam (Çarşamba) Kadıköylü müzikseverleri bir maraton bekliyor; İstanbul Caz Festivali kapsamındaki Gece Gezmesi. Festival, 22’nci kez İstanbul’da ama ilk kez bu kadar özel etkinliklerle Anadolu yakasında. Caz Festivali Direktörü Pelin Opçin, “Uzun süredir festivalimizi İstanbul'un farklı köşlerinde yapıyoruz” diyor. Bu yıl ki Kadıköy çıkarmasının nedenini ise şöyle açıklıyor; “Festivalimizi takip eden izleyicilerimizin Anadolu yakasında yoğunlukla olduğunu keşfetmemiz hem de Kadıköy'de kültür-sanat haritasının gittikçe gelişmesi...” Opçin, “Yeldeğirmeni Sanat Merkezi gibi bağımsız veya belediye destekli olmasa da Kadıköy Belediyesi’nin kültür politikaları sayesinde desteklenen Moda Sahnesi gibi mekanların varlığıyla bize bir anlamda etkinlik haritası sundu Anadolu yakası. Çok konserli etkinlikleri buraya taşıyabildik” diye de ekliyor.

“Gece Gezmesi”, Kadıköy, Moda, Yeldeğirmeni rotasında yer alan çeşitli konser mekanları, ev stüdyoları ile atölyelerde gerçekleştirilecek. Etkinliğe ev sahipliği yapacak mekanları hemen sıralayalım: Club Quartier (St. Joseph’liler Derneği), Yeldeğirmeni Sanat Merkezi, Moda Sahnesi, All Saints Moda Kilisesi, Atölye Hangart, TAK, Köşe, Living Room, KargART ve Tasarım Bakkalı. Akşam 20’de başlayıp gece yarısına kadar sürecek konserleri takip için 50 TL civarında bir bilet almak yeterli.

FESTİVAL İÇİNDE FESTİVAL
Kadıköy’deki Gece Gezmesi’nin Caz Festivali’nin diğer etkinliklerinden ayıran özelliği ise şöyle açıklıyor Pelin Opçin; “Hem mekanların fiziki yapısını, hem hedef kitlemizin beklentilerini, yaş grubunu, kendi ekibimizdeki gençliği ve dinamizmi yansıtacak ‘festival içinde festival’ kurgusu yaşatmaya çalıştık. Festival kapsamında daha önce veremediğimiz alternatif unsurlara da yer vermek istedik. Bu iki unsur birleşti. Müzik-mekan eşleşmesi olarak düşünebiliriz” diyor. Bu eşleşmede müzisyenlerin ve dinleyicilerin kendilerini rahat edeceği mekanlarda buluşmalarına dikkat edilmiş.

Pelin Opçin’e “hangi mekanda hangi konsere yetişeceğiz?” diye soruyoruz? Önerisi şöyle; “Tercihleri kendi içinde belirleyecek bir müzikal dağılım var. Ozan şarkıcı ekolünü takip etmek ya da daha popüler isimleri takip etmek isteyenler için alternatifler var. Yetişmek için mekanlar arasındaki mesafelere de dikkat edin.”

YELDEĞİRMENİ’NDE ENSTRÜMAN YAPILACAK
“Gece Gezmesi” etkinliği kapsamında, performans sergileyecek gruplardan Ha Za Vu Zu ayrıca iki atölye de düzenlenecek. Aynı zamanda Yeldeğirmeni’nde bulunan Tasarım Bakkalı’nın da ortaklarından olan Ha Za Vu Zu üyesi Emre Akçora, grup olarak bu kapsamda düzenleyecekleri ilk atölyede, katılımcılarla birlikte geri dönüşüm malzemelerden enstrümanlar yapacak. Yeldeğirmeni’ndeki küçük bir çim alana kurulacak sahnenin sonrasında ise ilk gerçekleştirilen enstrüman atölyelerinden çıkanlar yine bu sahnede ilk defa denenecek ve Ha Za Vu Zu önderliğinde interaktif bir mini performans sergilenecek. https://www.facebook.com/garanticazyesili

Bu gece kimselere söz vermeyin!