Kadın dengbej ve aşıklar Ahtamar'da

Kadın dengbej ve aşıklar Ahtamar'da
Kadın dengbej ve aşıklar Ahtamar'da
Türkiye'den Dengbêj Gazîn ve Ermenistan'dan Âşık Leyli, 7 Eylül Pazar günü Surp Haç Ermeni Kilisesi'ndeki ayinin ardından Van Ahtamar Adası'nda birlikte söyleyecekler. İlk konserini Ermenistan'da veren ikili, Van'dan sonra da İstanbul'da olacak

Türkiyeli ve Ermenistanlı dengbejler, Ahtamar’da bir konser verecek. Türkiye ’den Dengbêj Gazîn ve Ermenistan'dan Âşık Leyli, 7 Eylül Pazar günü saat 13:00’da Surp Haç Ermeni Kilisesi’ndeki ayinin ardından Van Ahtamar Adası’nda birlikte söyleyecekler. Van’daki konserin bir benzeri de İstanbul ’da tekrar edilecek. İstanbul konseri 12 Eylül Cuma günü, saat 20.30’da İTÜ Maçka Mustafa Kemal Amfisi’nde geçekleşecek.
İkili daha önce de Mayıs ayında kadın müzisyenlerden oluşan bir grupla ilk konserlerini Erivan’da vermişti. Konserler Anadolu Kültür’ün, Avrupa Birliği tarafından finanse edilen Ermenistan-Türkiye Normalleşme Süreci Destek Programı kapsamında gerçekleştirdiği Kadın Dengbêj ve Aşıklar projesi kapsamında yapılıyor. Mayıs ayındaki ilk konser “Van’dan Erivan’a” başlığını taşıyordu. 26 Mayıs akşamı Erivan’daki Oda Müziği Ulusal Merkezi’nde sahneye çıkan Dengbêj Gazîn ve Âşık Leyli’nin konseri CivilNet’ten canlı yayınlanmış ve Ermenistan dışında da kitlelere ulaşmıştı. (Konserin kaydı için: http://armenia-turkey.net/tk/news-from-yerevan-to-van)

ORTAK HİKAYELER
Âşıklık ve dengbêjlik gelenekleri, Ermenistan ve Türkiye'de günümüzde de yaşatılan, sözlü tarih niteliği taşıyan halk edebiyatı türleri. Bu gelenekler resmî tarih tarafından susturulan ve göz ardı edilen ortak hikâyelerin gün yüzüne çıkmasında büyük rol oynuyor. İki geleneğin günümüzdeki önemli temsilcilerinden Vanlı Dengbêj Gazîn ve Ermenistan’dan Âşık Leyli proje kapsamında gerçekleştirecekleri üç konserden ilkine hazırlanmak için 19 Mayıs’ta Erivan’da ilk kez bir araya geldiler. Dengbêj Gazîn’e kendi kurmuş olduğu Van Kadın Sanatçılar Derneği’nden üç öğrencisi eşlik ederken Âşık Leyli’ye de Ermenistan’dan kadın müzisyenler eşlik etti. Kürtçe ve Ermenice şarkılardan oluşan ortak repertuvarın yanı sıra Dengbêj Gazîn ve Âşık Leyli kendi şarkılarını da seyirciyle buluşturdular.
Âşıklık ve dengbêjlik gelenekleri üzerine saha araştırması da yapan ekipte, Ermenistan’dan âşıkbilimci Lusine Nazaryan ve Cambridge Üniversitesi’nden antropolog Marlene Schäfers da bulunuyor.
Dengbêj Gazîn ve Âşık Leyli’nin ikinci buluşması 1 Eylül’de Van’da gerçekleşecek. Saha araştırmalarına Van’da devam edecek olan ekip, 7 Eylül 2014’te Van Ahtamar Adası’nda, Surp Haç Ermeni Kilisesi’ndeki ayinin ardından adada, saat 13.00’de ikinci konserini verecek ikinci konserini verecek.
Yapılan saha çalışmalarından çıkan sonuçlarla dengbêj ve âşıkların anlattıkları hikâyelerin derleneceği bir kitapçıklar birlikte Dengbêj Gazîn ve Âşık Leyli’nin CD’si yayınlanacak.
Kalan Müzik’ten çıkacak albümün çalışmaları için İstanbul’a gelecek olan Dengbêj Gazîn ve Âşık Leyli son konserlerini de 12 Eylül Cuma günü, saat 20.30’da, İTÜ Maçka Mustafa Kemal Amfisi’nde verecek.