Kadınlar filmleriyle geziyor

Kadınlar filmleriyle geziyor
Kadınlar filmleriyle geziyor

Kadın sineması bölümünde gösterilecek filmlerden biri de ?Acı Çikolata?.

Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali yarın İstanbul'da başlıyor. Ardından Kars, Sinop ve Paris'e gidecek

İSTANBUL - Filmmor Kadın Kooperatifi’nin düzenlediği 8. Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali, yarın İstanbul’da başlıyor. Kadınlarla birlikte kadınlar için sinema yapmak, itiraz etmek, üretmek, düşlemek için 2003 yılında kurulan ve sadece kadınların katılımına açık olan Filmmor Kadın Kooperatifi bu yılki festivalde, 20 ülkeden 53 filme yer veriyor. Filmlerin yanı sıra her yıl olduğu gibi yine pek çok panel ve söyleşi de etkinlikler arasında.
Festival; İstanbul’da Fransız Kültür Merkezi, Goethe Entitüsü, İstanbul Modern ve Melek-Filmmor Akşam Festivali’nde salonlarının ardından 10-11 Nisan’da Kars, 17-18 Nisan’da Sinop’ta olacak. Ayrıca bu yıl, Creteil Kadın Filmleri Festivali (Festival De Films De Femmes) ortaklığıyla 31 Mart-6 Nisan arasında Türkiye’den kadınların filmleri Fransa’ya gidecek.

Sekiz bölümde gösterim
18 Nisan’a kadar devam edecek 8. Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali’nin bu yıl tek bir teması yok. Filmler, sekiz farklı bölümle gösterilecek. Bu bülümler: Feminist sinemanın öykücüsü ‘Marleen Gorris Toplu Gösterimi’, geçen yıl hayatını kaybeden feminist sinemacı ‘Carole Roussopoulos’, ‘Ermenistan KIN (Kadın) Filmleri Festivali seçkisi’, ‘Jin Jiyan Azadi’, ‘Cins Cinsiyet Cinsiyetler’, ‘30 Yıl Sonra 12 Eylül’, ‘Sinemada Kadınlar: Melek ya da Şeytan, Masum ya da Fettan ya da Hiç Kimse’ ve ‘Kadınların Sineması’ndan oluşuyor. Bu bölümde filmleri yer alan yönetmenler söyleşilere de katılacak.
Yarın 21.00’de İstanbul’da başlayacak festivalde gündüz seansları 14:00, 15:30, 17:00 ve 19:00’da. Akşam Festivali başlıklı gösterimler ise her gün 21:00’de. Festivalin İstanbul ayağı, 21 Mart akşamı ‘en cinsiyetçi’ filmlerin belirleneceği 2. Altın Bamya Ödülleri töreniyle sona erecek. (Kültür Sanat)