'Kadınlara kıyam etmeden dünya düzelmez'

'Kadınlara kıyam etmeden dünya düzelmez'
'Kadınlara kıyam etmeden dünya düzelmez'
Kadın hikayesine odaklandığı yeni filmi 'Misafir'le 52. Antalya Film Festivali'nde Altın Portakal için yarışan yönetmen Mehmet Eryılmaz ve ekibi, gösterim sonrası soruları cevapladı.

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nce düzenlenen 52. Uluslararası Antalya Film Festivali’nde Altın Portakal heyecanı sürüyor. Dün ulusal yarışma filmlerinden 'Misafir' seyirci karşısına çıkarken film ekibi de gösterim sonrası söyleşiye katıldı.
Sinema yazarı Olkan Özyurt’un moderatörlüğündeki söyleşide yönetmen Mehmet Eryılmaz, filmin hikayesinin, ilk filmi 'Hazan Mevsimi'nin finaliyle ortaya çıktığını söyledi. Bir kez daha kadın karakterlerin öyküsüne odaklanan yönetmen, bu tercihini şu sözlerle açıkladı:
“Dünyanın kurtuluşunun kadınlar ayağa kalkmadan, kıyam etmeden gerçekleşmeyeceğine inanıyorum; çok net! Sadece kadın mı; erkeklerin payı yok mu, denirse erkekleri yetiştirenler de kadınlar. Hayat içinde beraberiz. Bence ruhun erkeği- dişisi yoktur.”

Altı yıl aradan sonra aynı karakteri, farklı bir öyküyle canlandıran Zümrüt Erkin ise rolü hakkında şunları söyledi: “Yıllar sonra tekrar karaktere baktığımda kendi hayatımla bazı bağlantılar kurduğumu fark ettim. O kadar ki –ilk filmde Nur, panayırlara düşen bir kızdı- dedemin de panayırlara gidip gelen bir insan olduğunu öğrendim. Hikayeler açısından bakınca ‘Misafir’ duygu anlamında çok daha derin. Oyunculuk açısındansa zorlayıcı bir roldü. O çok yoğun duygular içinde kimi zaman yalnızlık yaşadım.”