'Kafkas Tebeşir Dairesi' maskları satılıyor

'Kafkas Tebeşir Dairesi' maskları satılıyor
'Kafkas Tebeşir Dairesi' maskları satılıyor

Kuzgun Acar?ın yaptığı masklar Ali Art müzayedesinde satılacak.

İSTANBUL - 2005’te hayatını kaybeden ünlü yönetmen Mehmet Ulusoy’un ‘Kafkas Tebeşir Dairesi’ oyununda kullandığı Kuzgun Acar imzalı masklar, Şeker Ahmet Paşa’nın ‘Yıldız Vazoda Güller, İznik Tabakta İncirler ve Gümüş Kâsede Meyveler’ tablosuyla birlikte satışa sunuluyor.
Alif Art Antikacılık’ın 14 Mart Pazar günü Esma Sultan Yalısı’nda düzenleyeceği Modern ve Çağdaş Sanat Eserleri Müzayedesi’nde satışa sunulacak 22 adet maskın açılış fiyatı 490 bin TL. Açık artırmayla satılacak ve fiyatları 10 bin ile 35 bin TL arasında değişen masklardan tek tek ya da toplu olarak alınabilecek. Mehmet Ulusoy’un 1975’te Paris Özgürlük Tiyatrosu’nda oynanan ‘Kafkas Tebeşir Dairesi’ oyununda kullandığı bu maskların bazıları 1997’de Milli Reasürans Sanat Galerisi’nde düzenlenen Kuzgun Acar sergisinde yer almıştı.
Şeker Ahmed Paşa’nın eski ve yeni Türkçe imzalı 92x73 cm boyutundaki, tuval üzerine yağlıboya ‘Yıldız Vazoda Güller, İznik Tabakta İncirler ve Gümüş Kâsede Meyveler’i ise teklif usulüyle açık artırmaya çıkacak. Müzayede öncesi 1 milyon dolar teklif verilen tablonun, 2 milyon dolara satılması bekleniyor.
Mehmet Keskiner’in yöneteceği müzayedede ayrıca, Türk modern ve çağdaş resim, heykel, seramik sanatı eserlerinin yanı sıra plastik sanatlardan da birçok eser satışa sunulacak. 0212 225 00 69 (Kültür Sanat)