Kahkaha savaşı

Yıl 1959. Amerika komünist ülkelere karşı mücadele bayrağını çoktan açmış.

İSTANBUL - Yıl 1959. Amerika komünist ülkelere karşı mücadele bayrağını çoktan açmış. Bu ülkelerden biri olan Küba'nın da Amerika'yla arası 'Domuzlar Körfezi' krizi yüzünden iyice açılmıştır. Dünyada, Fidel Castro ve Batista'nın politikası tartışılmakta, John F. Kennedy ile Marilyn Monroe'nun ilişkisi konuşulmaktadır. Bu kriz dönemi yönetmenliğini Douglas McGrath ve Peter Askin'in üstlendiği 'Şaşkın Casus'la (Company Man) bir kez daha beyazperdede. Film, tıpkı Stanley Kubrick'in, 1960'ların Amerika-Rusya Soğuk Savaşı'ndaki siyasi karakterlerle alay eden filmi 'Dr. Garipaşk' gibi, kriz dönemi olayları ve siyasi karakterleriyle ince ince alay ediyor.
Küba krizinin patlak verdiği yıllarda pek de istemeyerek CIA ajanlarının arasına katılmak zorunda kalan bir gramer hocasının öyküsünü konu alan filmde başrolleri Sigourney Weaver, John Turturro, Woody Allen ve filmin yönetmenliğini de yapan Douglas McGarth gibi ünlü isimler paylaşıyor.
Gramer hocası Küba'da
1950'lerin sonlarında Amerika'da yaşayan Allen Quimp (Douglas McGarth), gramer konusunda uzman olan bir sürücü kursu hocasıdır. Ancak gözü yükseklerde olan hırslı karısı, Allen'ın 'daha saygın' bir iş edinmesini istemektedir. Etrafındaki herkesi CIA ajanı olduğuna inandırmayı başaran
adamın hayatı, Rus balet Petrov'un da Amerika'ya iltica etmek için ondan yardım istemesiyle birdenbire değişir. Allen artık gerçek bir CIA ajanıdır ve teşkilat tarafından ilk görev olarak Küba'ya gönderilir. Ancak casusluk konusunda hiçbir teknik bilgiye sahip olmayan şaşkın ajanı gittiği yerde çeşitli sürprizler beklemektedir.
Filmin ilginç ayrıntılarından biri Fransız taraftarı eski CIA ajanı Lowther'ı canlandıran Woody Allen'ın tıpkı gerçek hayatındaki gibi gayet ustaca klarnet çalması. 'Yaratık' (Alien) filminin başarılı oyuncusu Sigourney Weaver ise bu filmdeki tek kadın oyuncu.
'Şaşkın Casus'un Türkiye dağıtımını ise New Films International şirketi üstleniyor. New Films Intenational önümüzdeki sezon Türkiye'de yeni filmleriyle varlığını gösterecek. (Kültür Sanat)