'Kahraman'ı beklerken...

Türkiyeli sinefiller bu cuma 'Kahraman' (Hero) gösterime giriyor diye sevinedursun Çinli yönetmen Zhang Yimou'nun son filmi 'House of Flying Daggers' (Uçan Hançerler Evi) birçok ülkede çoktan gösterime girdi bile.

İSTANBUL - Türkiyeli sinefiller bu cuma 'Kahraman' (Hero) gösterime giriyor diye sevinedursun Çinli yönetmen Zhang Yimou'nun son filmi 'House of Flying Daggers' (Uçan Hançerler Evi) birçok ülkede çoktan gösterime girdi bile. Yeni film yönetmenin geleneğine uygun olarak 'aşk' ve 'kavga'yla harmanlanmış.
Film, 800'lü yılların Çin'inde geçiyor. Çin İmparatorluğu'nun zayıflamasıyla ('Kahraman' Çin'de merkezi yapının kuruluş dönemine odaklanıyordu) ülkenin dört bir yanında asilerin oluşturduğu birlikler türemiştir. Bu birliklerden en büyüğü, liderinin ölmesine rağmen gücünden bir şey kaybetmeyen 'House of Flying Daggers'tır. İmparatorluk için çalışan iki asker Leo ve Jin yeni liderin kim olduğunu öğrenebilmek için birliğin içine sızmaya karar verir. Jin, bir savaşçı kılığına girip eski liderin kızı olduğunu düşündüğü Mei'yle ilişki kurar. Ancak Jin ve Mei arasında bir aşk doğar.
Çinli yönetmen yeni filmde de izleyenlere büyülü bir görsellik sunmaya devam ediyor. Sahnelerde önce kırmızı bir ev görülüyor, buradan yeşil ormana oradan da sarı çayırlara geçiliyor. Tabii son olarak da bembeyaz kar görüntüleri... Dövüş sahneleri ise yine muhteşem bir estetiğe sahip. Yarışma dışı gösterildiği Cannes'da özellikle bambu ormanında geçen dövüş sahneleri ayakta alkışlanmış. Yönetmen sorulan sorular karşısında yeni bir dövüş yönetmeni olmadığını, olmak da istemediğini özellikle belirtiyor ve ekliyor: "Ben yalnızca dövüş filmlerini yeni bir bakış açısıyla çeken bir amatörüm". Her ne kadar kendi hakkında bu kadar mütevazı konuşsa Zhang Yimou'nun fanatikleri hızla artıyor.
Bu hafta 44 kopyayla gösterime girecek 'Kahraman'a gelince... Türkiye'de ilk kez geçen yıl filmekimi'nde gösterilen filmde Çin'de merkezi yapıyı kuran Qin Hanedanı'nın lideri Qin Shi Huang'ın öyküsü ekseninde dört savaşçının (İsimsiz, Kırık Kılıç, Uçan Kar ve Gökyüzü) mücadelesi anlatılıyor. ABD'de ağustos sonunda gösterime giren 'Kahraman' üç hafta box office'in ilk sırasında yer almıştı. Sinema sitesi imdb kullanıcılarının 10 üzerinden 8.2 puan verdiği 'Kahraman' da aksiyon yıldızı Jet Li, Tony Leung Chin Mai, Maggie Chenng ve Ziyi Zhang rol alıyor. (Kültür Sanat)
Bakmayın hanım hanımcık olduğuna...
Zarif güzelliğinin başınızı döndürüp sizi aptala çevirmesine izin vermeyin. Bu 'bebek' kıçınıza tekmeyi basabilir! Ziyi Zhang'dan bahsediyoruz. Ang Lee'nin 'Kaplan ve Ejderha'sıyla dikkatleri üzerine çeken 1979 Pekin doğumlu Ziyi Zhang, 'Kahraman'dan sonra Zhang Yimou'nun yeni filmi 'House of Flying Daggers'ta da rol aldı. Filmde dövüş sanatlarında olduğu kadar danstaki becerisini de konuşturan Zhang'in beyazperdedeki ilk tecrübesi de yine Yimou imzalı 'The Road Home'du. Hatta Zhang'in ismi -inkâr etse de- Yimou ile aşk dedikodularına karışmış.
'House of Flying Daggers'ta Mei'yi canlandıran Zhang, 1999'dan bu yana 11 filmde rol aldı. Uzakdoğu sinemasının bir başka kalburüstü yönetmeni Wong Kar Wai ile de birlikte çalışan Zhang'ı 2005'te 'Chicago'nun yönetmeni Rob Marshall imzalı 'Bir Geyşanın Anıları'nda başrolde izleyeceğiz. Ken Watanabe ve Michelle Yeoh'un da rol aldığı 'Bir Geyşanın Anıları' Zhang'ın İngilizce çekilen bir filmdeki ilk başrolü olacak.