Kalan'dan Said Nursi belgeseli

İSTANBUL - Bazı insanların etkisi kendilerinden uzun yaşar. Şüphesiz ki Said Nursi de onlardan biri. Kimlerinin gözünde ‘Cumhuriyet düşmanı bir gerici’, kimine göre ‘Uslanmaz bir Kürt milliyetçisi’, kimine göre ise ‘İmanı kurtaran, çevresine nur saçan bir evliya’ olan Said Nursi’yi anlatan ‘Yolcu’ adlı belgeselin DVD’si Kalan Müzik etiketiyle satışa sunuldu. Yönetmenliğini Yusuf Kenan Beysülen, metin yazarlığını Cemalettin Canlı, seslendirmesini Mahir Günşiray, yapımcılığını ise Kalan Müzik ve Karşı Film’in üstlendiği belgesel, Nurculuk akımının öncüsü Said Nursi’nin hayatını ‘Eski Said’, ‘Yeni Said’ ve ‘Üçüncü Sait’ olmak üzere üç bölümde anlatıyor.
Çekimleri Güneydoğu köylerinden Makedonya’ya, Suriye’den Volga kıyılarına dek uzanan bir coğrafyada gerçekleştirilen belgesel, Said Nursi’nin peşinden katedilmiş 40 bin kilometre yolun, röportaj yapılan 100’ü aşkın tanığın, geniş bir ekibin altı yıllık çalışmasının ürünü olarak dikkat çekiyor.
‘Yolcu’nun diğer önemli özelliği, daha önce hiçbir yerde yayınlanmayan birçok önemli bilgi ve belgenin de belgeselde yer alıyor olması. Said Nursi’nin de katıldığı, Sultan Reşad’ın 1911 yılındaki Balkan gezisinin Manadaki Kardeşler tarafından çekilen gezi görüntüleri Makedonya Devlet Arşivi’nden bir bütün olarak alınarak geniş bir şekilde ilk kez bu belgeselde yayınlanıyor. Said Nursi’nin yazdıkları, belgeler, döneme tanıklık eden kişilerin anılarından yararlanılan belgeselin çekimlerinde, Said Nursi’nin gittiği her yere gidilip, ulaşılabilen her tanıkla görüşülmüş. Belgeselde geniş yer alan tanıkların konuşmaları, Türkiye’de sıcak bir gündem oluşturacak gibi görünüyor. (Kültür Sanat)