Kalemden önce kamera kullanmış

İngiltere'nin en saygın müzelerinden
British Museum'un küratörü Henrietta Mc Call, müzenin 8 Kasım'da kapılarını açacağı 'Agatha Christie ve Arkeoloji:

LONDRA - İngiltere'nin en saygın müzelerinden
British Museum'un küratörü Henrietta Mc Call, müzenin 8 Kasım'da kapılarını açacağı 'Agatha Christie ve Arkeoloji: Mezopotamya'da Gizem' sergisine hazırlandığı sırada yazarın çektiği kısa bir belgesel film buldu. Christie'nin 'Nil'de Ölüm' gibi birçok egzotik cinayet romanına ilham kaynağı olduğu sanılan görüntülerde, 1930'ların Irak'ında yapılan bir arkeolojik kazının Agatha Christie tarafından kaydedilmiş anları bulunuyor. Görüntülerde yer alan arkeoloğun ise büyük olasılıkla ünlü Reginald Campbell Thompson olduğuna inanılıyor. Küratör Mc Call, Christie'nin kazı alanında konakladığı günlerde çektiğine inanılan görüntülerle, ünlü yazarın tarihi bulgulara ve eserlere karşı duyduğu tutkuyu da gündeme getirmeyi amaçlıyor.
İlk kez seyirci karşısında
'Mezopotamya'da Gizem' sergisinde ayrıca Agatha Christie tarafından Suriye ve Irak'ta çekildiğine inanılan diğer belgesel filmler de ilk kez izleyici karşısına çıkacak. Yazarın kızı Rosalind Hicks tarafından müzeye teslim edilen filmlerle serginin izleyici sayısında bir patlama yapabileceği tahmin edilirken, Christie'nin kendisi de giydiği kırmızı ceketle vaktiyle ilk kez renkli olarak çekilmiş bu belgesellerde boy gösteriyor.
Sırların kalemi Christie'nin arkeolojiyle izdivacı, 14 yıllık eşi Archie Christie'den bir yasak ilişki nedeniyle ayrılmasının ardından gerçekleşiyor. Yaşadığı ihanetin
ardından 1928 yılında kendini Orient Express'e atan yazar Christie, kendini mahkum ettiği Ortadoğu sürgünü sayesinde aralarında İstanbul'un da bulunduğu birçok yeri gezme ve romanları için gözlem yapma fırsatı buluyor. 'Agatha Christie ve Arkeoloji: Mezopotamya'da Gizem' sergisi 8 Kasım'dan 24 Mart'a kadar British Museum'da görülebilecek. İnternet: www.britishmuseum.org (The Guardian)