Kamer, ikna edecek sinema yazarı bulamadı

Kamer, ikna edecek sinema yazarı bulamadı
Kamer, ikna edecek sinema yazarı bulamadı

Kamer İnşaat ın büyük ortağı Levent Eyüboğlu eleştirilere cevap verdi.

Kamer İnşaat'ın Emek Sineması projesini anlatmak için yaptığı toplantı çağrısına sinema yazarları ilgi göstermedi. Toplantı CEO Levent Eyüboğlu ve Emekseverler arasında tartışma şeklinde geçti
Haber: ŞENAY AYDEMİR - senay.aydemir@radikal.com.tr / Arşivi

Süreci takip edenler hatırlayacaktır. Serkildoryan binası ve Emek Sineması’nı içine alan projenin sahibi Kamer İnşaat’ın büyük ortağı Levent Eyüboğlu bir süre önce aralarında Radikal’in de bulundu gazeteleri ziyaret etmiş; daha sonra iki binayı kapsayan bir basın turu düzenlemişti. Bu iki toplantıdan çıkan sonuç firmanın Emek Sineması’nı dördüncü kata taşımakta kararlı olduğu şeklindeydi.
Kamer İnşaat, birkaç gün önce ise yalnızca Sinema Yazarları Derneği (SİYAD) üyelerine yönelik bir basın toplantısı çağrısı yaptı. SİYAD Başkanı Tunca Arslan da kendileriyle bir görüşme yapılmadığını belirterek üyelerini bu toplantıya katılmamaya çağırdı. Dün gerçekleştirilen toplantıda Arslan’ın çağrısının karşılık bulduğunu söylemek gerek. Toplantıda aralarında benim de bulunduğum SİYAD üyesi olan ama aynı zamanda günlük gazetelerde çalışan üç kişi dışında, iki üye daha vardı. Kamer İnşaat yetkililerinin toplantının SİYAD üyelerini bilgilendirmeye yönelik olduğunu, ilerleyen günlerde Tv kanalları ve kültür sanat servisleri için de benzer toplantılar yapacaklarını belirtmesi üzerine söz alan SİYAD Yönetim Kurulu Üyesi Senem Aytaç, toplantıyı meşru bulmadıklarını ve birlikte gerçekleştirilmiş gibi sunulmasını istemediklerini belirtti. 

Yeni bir şey yok
Daha sonra kürsüye çıkan Kamer İnşaat yöneticisi Levent Eyüboğlu projeyi aktardı. Eyüboğlu’nun anlattıkları arasında yeni bir şey olduğunu söylemek zor. Yani Emek Sineması yine olduğu gibi dördüncü kata taşınıyor ve 10 salonun daha olduğu bir kompleksin parçası haline getiriliyor. Yeni olan tek şey, bu on salondan birisinin tiyatroya dönüştürülmesi. Emek Sineması için bir vakıf kurulması ve teras katında ‘yazlık sinema’ yapılması da yeni gelişmeler arasında.
Basın toplantısının en hareketli anları ise Eyüboğlu’nun projenin Emek Sineması’nı koruyacağını söylemesinden sonra yaşandı. İsyanbul Kültür Sanat Varyetesi, Eyüboğlu’nu protesto ederek ‘Emek Bizim, Yıktırmayacağız’ yazılı bir pankart açtı. Eyüboğlu ile Varyete üyeleri arasında yaşanan karşılıklı atışma toplantıya damgasını vurdu.
SİYAD meşru bulup bu toplantıya katılmasa da görünen o ki; Kültür Bakanı Ertuğrul Günay’ın “Kamuoyunu ikna edin” çıkışı, firmanın bir kez daha çalışmalara başlamasına neden olmuş. Bunu yaparken de Levent Eyüboğlu’nun konuşmasının omurgasını oluşturan “Bu projeyi hayata geçirmemize izin vermeseniz Serkildoryan ve Emek yok olur” tezi ön plana çıkartılacak gibi görünüyor. Yani bir tür ‘Sıtmayı gösterip, ölüme razı etme’ durumu. Bu strateji işe yarar mı, bilinmez. Ama böyle bir toplantı için Film Festivali’nin başladığı günü seçmek bile hata...