Kangal köpekleri festivalde yarışıyor

Kangal köpekleri festivalde yarışıyor
Kangal köpekleri festivalde yarışıyor
Sivas'ın Kangal ilçesinde bu yıl 12. gerçekleştirilecek "Uluslararası Kangal Festivali" etkinlikleri kapsamında Kangal köpeği yarışması düzenlenecek.

SİVAS- Alınan bilgiye göre, dünyaca ünlü Kangal köpeklerinin ana vatanı olan Sivas’ın Kangal ilçesinde her yıl düzenlenen uluslararası festival, bu yıl 9-11 Temmuz tarihleri arasında yapılacak.

Geleneksel olarak 1999 yılından beri düzenlenen festival kapsamında, çeşitli etkinliklerin yanı sıra Kangal köpeği yarışması da gerçekleştirilecek. İlçe girişindeki Kangal Köpeği Üretim Çiftliği’nde 11 Temmuz Pazar günü düzenlenecek yarışmada, Sivas ve çeşitli yörelerden gelen çok sayıda Kangal köpeği, kategorilerine göre jüri önünde boy gösterecek.

Kangallar, yaşlarına göre "Kangal sürü köpeği" ve "Kangal bekçi koruma köpeği" kategorilerinde en iyi seçilebilmek için yarışacak. 0-5 aylık köpeklerin yavru, 6-12 aylık köpeklerin genç, 1 yaşından büyük köpeklerin yetişkin dalda
podyuma çıkacağı yarışmada, genç ve yetişkin dallarındaki köpekler, erkek ve dişikategorilerine göre jüri tarafından değerlendirmeye tabi tutulacak. Yarışma, dereceye giren köpeklerin sahiplerine ödül verilmesiyle sona erecek.

Yarışmaya katılım için başvuruların başladığını kaydeden yetkililer, organizasyona ilginin yoğun olmasının beklendiğini ifade etti.(aa)