'Kaplan ve Ejderha' 'Trafik'e takılmadı

Türkiye Sinema Yazarları Derneği üyesi 23 eleştirmen bir araya gelerek, 1 Haziran 2000-1 Haziran 2001 arasında gösterilen filmler arasından yılın en iyi 20 yabancı filmini seçti.

İSTANBUL - Türkiye Sinema Yazarları Derneği üyesi 23 eleştirmen bir araya gelerek, 1 Haziran 2000-1 Haziran 2001 arasında gösterilen filmler arasından yılın en iyi 20 yabancı filmini seçti. Yazarlara göre, Ang Lee'nin 'Kaplan ve Ejderha'sı Yılın En İyi Filmi. Onu Steven Soderbergh'in 'Trafik'i ve Lars von Trier'in 'Karanlıkta Dans'ı izliyor.
Listedeki diğer filmler ise şöyle sıralanıyor: 'John Malkovich Olmak',
'Bilinmeyen Kod', 'Nerdesin Be Birader?',
'Billy Elliott', 'Sırlar Oteli', 'Kapışma' ve 'Sarhoş Atlar Zamanı'.
Mehmet Açar, Tül Akbal, Necla Algan, Cem Altınsaray, Turan Aksoy, Okan Arpaç, Tunca Arslan, Cumhur Cambazoğlu, Sadi Çilingir, Atilla Dorsay, Ercüment Dursun, Ali Hakan, Kutlukhan Kutlu, Sevin Okyay, Murat Özer, Necati Sönmez, Kami Suveren, Uygar Şirin, Alin Taşçıyan, Ali Ulvi Uyanık, Uğur Vardan, Burçin Yalçın ve Saim Yavuz katıldığı oylamada ikinci 10 filmi ise şöyle belirlendi:
'Cinsel Masumiyetin Kayboluşu', 'Hayvanlar, Melekler ve...', 'Ateşten Kalbe, Akıldan Dumana', 'Düşlerin Efendisi', 'Zor Tercih',
'Ölümsüz', 'Hücre', 'Yeni Hayat', 'Sensiz Olmaz', 'Tavuklar Firarda'.
Bu 20 film, 15 Haziran'dan sonra İstanbul'da Beyoğlu, Ankara'da ise Kızılırmak Sineması'nda gösterilecek. (Kültür Sanat)