'Kar' ABD'yi de etkisi altına aldı

Yazar Orhan Pamuk'un 'Kar' adlı romanı, New York Times gazetesinin kitap eki Book Review'un '2004'ün en iyi 10 kitabı' listesinde yer aldı.

NEW YORK - Yazar Orhan Pamuk'un 'Kar' adlı romanı, New York Times gazetesinin kitap eki Book Review'un '2004'ün en iyi 10 kitabı' listesinde yer aldı. Böylece, 1996'dan beri düzenlenen ve ABD'nin en prestijli, dünyada ise önemli bir yere sahip listeye ilk kez bir Türk yazar girmiş oldu.
Pamuk konuyla ilgili olarak Hürriyet'e yaptığı açıklamada "Kitaba, Türkiye'nin Batı ile Doğu arasındaki konumunun ortaya çıkmasından dolayı ilgi var. Ben harika yazdım da oldu değil" diye konuşurken kendisi için erişilmez bir adam olduğunu belirttiği Bob Dylan'la aynı listede yer almanın da ayrıca gurur verici olduğunu belirtti.
Beş roman, bir hikâye antolojisi, bir anı, iki biyografi ve bir tarih çalışmasının yer aldığı ve dün açıklanan listedeki diğer yazarlar ve eserleri 'Gilead' (Marilynne Robinson), 'The Master' (Colm Toibin), 'The Plot Agaist America' (Philip Roth), 'Runaway' (Alice Munro), 'War Trash' (Ha Jin), 'Alexander Hamilton' (Ron Chernow), 'Chronicles: Volume One' (Bob Dylan), 'Washington's Crosing' (David Hackett Fischer), 'Will in the World: How Shakespeare Became Shakespeare' (Stephen Greenblatt).
(Kültür Sanat)