'Kar Korsanları'na ilk ödül Berlin'deki okul ziyaretinde!

'Kar Korsanları'na ilk ödül Berlin'deki okul ziyaretinde!
'Kar Korsanları'na ilk ödül Berlin'deki okul ziyaretinde!
65. Berlin Film Festivali'nin Generation bölümünde yarışan filmi 'Kar Korsanları'nın yönetmeni Faruk Hacıhafızoğlu, dün Berlin'deki bir ilköğretim okuluna konuk oldu. Hacıhafızoğlu, çocukların elinden Berlin'deki ilk ödülünü aldı, bir çukulata ayı!
Haber: AHMET BOYACIOĞLU - ahmet@festivalonwheels.org / Arşivi

65. Berlin Film Festivali’nde Generation bölümünde yarışan Kar Korsanları’nın üç gösterimi de doluydu. Salonların 1350, 1650 ve 750 koltuk kapasitesine sahip olduğu düşünülürse büyük bir başarı. Filmi izlemeye toplu olarak gelen öğrenciler, gösterimden sonra Faruk Hacıhafızoğlu’na sorular yönelttiler. Ancak zaman yetmeyince, Faruk’un bir gün sonra Lenau Grundschule adlı ilköğretim okuluna konuk olmasını istediler. Okuldaki buluşmada 11 – 12 yaşındaki çocukların soruları zaman zaman Faruk’u şaşırttı. Sorulara Faruk’un verdiği bütün cevapları yazarsam filmi baştan sona anlatmış olacağımdan bazı soruların cevapları eksik olacak. Cevapları filmi izlerken siz verirsiniz...

‘Bu filmi çekmek nereden aklınıza geldi?’ sorusunun cevabını yazabiliriz: Faruk da 13 yaşındayken Kars’ta ısınabilmek için kömür hırsızlığı yapmış. Aradan geçen zaman içinde bunu unutmuş. Yıllar sonra annesi karlı bir günde bu olayı Faruk’a anlatırken gözlerinden yaşlar gelince yeniden hatırlamış ve senaryoyu yazmaya başlamış. Kömür hikayesiyle dönemin tarihine çocukların tanıklığı girmiş. Kültür ve Turizm Bakanlığından önce senaryo geliştirme desteği, sonra da yapım desteği alarak filmi çekmiş.
Öğretmenler Türkiye ’de hep bu kadar katı mıdır?
Filmin hem üzücü hem de komik olmasını seven çocuklar, özellikle atın kurtarıldığı sahneyi çok beğendiklerini söylediler. Filmi izleme olanağını bulamayan bir kız ise arkadaşları filmi kendisine anlatınca, izlemiş kadar olduğunu ve filmi çok sevdiğini belirtti.
‘Çekimler sırasında çocukları gerçekten dövdünüz mü? sorusuna Faruk “Tabii ki hayır” cevabını verdi. ‘Karda film çekmek zor mu?’ sorusunun cevabı “Film çekmek zaten zor ama karda film çekmek daha zor” oldu. En sık sorulan sorulardan biri da filmin adıyla ilgiliydi. Faruk Kars’ta deniz olmamasına karşın çocukların macera tutkusunun bu ismin verilmesine neden olduğunu belirtti.

Çocuklar bu film sayesinde Türkiye’nin uzak bir köşesindeki Kars gibi küçük bir kentin insanlarını tanıma olanağını elde ettiklerini söylediler.
Üniversiteli Vedat’ın neden polis tarafından götürüldüğü, maskeli adamların kim olduğu ve Vedat’ın akıbetinin ne olduğu da sık sorulan sorulardan biriydi.
Silah patladığında vurulan kimse olup olmadığı da merak konusuydu.

Küçük bir kız çocuğu Faruk’a filmde neden genellikle geniş planlar kullandığını sordu. Faruk çekimler başlamadan iki gün önce görüntü yönetmeninin kolunun kırıldığını, bu nedenle hareketli kamera kullanamadıklarını ve statik kamerayla geniş açı çalıştıklarını anlattı. ‘Yönetmen nasıl olunuyor?’ sorusuna ise “Yönetmen olmak için önce bir hikayeniz olmalı” cevabını verdi.
En beğenilen sahne filmin finaliydi.
İzleyicilerin tamamı, ilk kez 12 Eylül ile ilgili bir film izlediklerini belirttiler. Türkiye’de 35 yıl önce bir darbe olduğunu bilmiyorlarmış. Filmi izleyen Türk çocukları da akşam evde ailelerine sormuşlar 12 Eylül’ü, ama çok doyurucu cevaplar alamamışlar. Çünkü anneleri ve babaları da 12 Eylül sırasında çocuk yaşlarındaymış.
Okuldaki buluşmadaki 20 çocuktan dördü Türkiye kökenliydi. Bu çocuklar filmi neden beğendikleri önce Faruk’a Türkçe olarak söyledikten sonra Almanca olarak arkadaşlarına anlattılar. Faruk bunun çok kibar bir davranış olduğunu, böylece yabancılaşmaktan kurtulduğunu belirtti.
En çok merak edilen konulardan biri filmden sonra da çocuk oyuncularla arkadaşlıkların sürüp sürmediği üzerineydi.
Alman çocuklar toplantıdan önce Türk arkadaşlarına Türkiye’ye giderken akrabalarına ne hediye götürdüklerini sormuşlar. Cevap ‘Yaprak çay, çukulata ve gömlek’ olmuş. Sonuçta Faruk çocukların elinden Berlin’deki ilk ödülünü aldı, bir çukulata ayı! Umarım cumartesi günü de Generation bölümünün büyük ödülü Kristal Ayı gelir.