'Kara şahin' uçtu, uçurdu

'Kara şahin' uçtu, uçurdu
'Kara şahin' uçtu, uçurdu

Seal, Harbiye Açıkhava Tiyatrosu nu hıncahınç doldurdu.

Önceki akşam Caz Festivali kapsamında sahneye çıkan soul yıldızı Seal, seyircilerin arasına dalıp bir hayranını dansa kaldırınca Harbiye Açıkhava bir daha oturmadı
Haber: CEREN AKARDAŞ / Arşivi

İSTANBUL - “Londra’da yaşayan biri olarak söylüyorum ki İstanbul tam bir film karesi.” diyor Seal... Hani şu İngiliz soul şarkıcısı Seal. Hani şu Alman süper model Heidi Klum’un kocası...
Önceki akşam Caz Festivali kapsamında Harbiye Açıkhava’da sahneye çıkan Seal, şahane bir gece yaşattı bize... Açıkhava’nın yolunu tuttuğumda bu kadar eğlenceli bir gece geçireceğimi ve bu kadar kalabalık bir seyirciyle karşılaşacağımı tahmin etmiyordum hiç. Sakin sakin Seal şarkıları dinleyip evimin yolunu tutarım derken gecenin sonunda ağrıyan ayaklarımla adım atamayacak halde olduğumu hatırlıyorum şimdi.
Konsere adım adım yaklaşırken sinirlerimi bozan tek şey; sadece Seal dinlemek için gelmedikleri açık olan ‘belki karısı da gelmiştir ve bir yerlerde gizleniyordur’ ümidiyle sağa -sola bakınarak koltuk işgal eden erkek egemen gruplar oldu. Ama havalarını aldılar tabii... Seal sahneye sadece 10 dakikalık bir gecikmeyle çıktı. Daha seyirciler bile tam anlamıyla yerleşememişti. Grace Jones’un 40 dakikalık gecikmesini hoşgörüyle sindirmiş seyirciler olarak neye uğradığımızı şaşırdık haliyle, çok da sevindik.
70’lerin meşhur grubu The Temptations’ın vaktiyle George Michael tarafından da cover’lanan parçası ‘Papa Was A Rolling Stone’la başladı konser alkış-kıyamet. İlerleyen parçalarda yerimizde kıvrak hareketler yaparak sese odaklı dakikalar geçirdik. Ufak cümleler kurdu Seal, parça sonlarındaki alkışlara da bol bol teşekkür savurdu.
Konserin kopma noktası Seal’ın kibar bir hamlesiyle yaşandı ama önceden zeminini hazırlamıştı zaten. Açıkhava’da tek bir boş koltuk yoktu, merdiven aralarında oturanlar da cabası ama herkes yerinde sallanıyor, el şaklatıyor, şarkılara eşlik ediyor da nerede hareket? Nerede dans? Şarkılar ve performans da süper... Seal’ın “Ön taraflar zengin sınıf, onlar dans etmeyebilir belki ama herkesin benim gibi terlemesini istiyorum” sözüyle biraz kendine gelen potansiyel coşku, Seal’ın ‘zengin kesimden’ bir kadının ellerinden tutup ayağa kaldırmasıyla doruğa ulaştı. Açıkhava, tam Açıkhava oldu. Herkes tek bir hamle bekleyip kurtlanıyormuş meğerse yerinde. O dakikadan sonra unuttuk koltukları. Arkadan önlere doğru koşup Seal’a uzanmaya çalışan kadınlar ve adamlarla tam ‘işte konser’ dedirten görüntüler birbiri ardına geldi.

Asker künyesini almak istemedi
Eylül ayında çıkacak olan ‘Commitment’ albümünden şarkı patlatacaktı ki ön sıralardaki dinleyicilere dönüp ‘commitment’ kelimesinin Türkçe karşılığını sorduğunda gelen ‘taahhüt’ cevabını hiç zorlanmadan telafuz etmesi, daha da bir hareket kattı geceye, alkış... Ardından 20-25 yıl önce yazdığını ve ne anlattığını hâlâ kendisinin de çözemediği ‘Kiss From A Rose’la devam eden gecede, ‘Crazy’nin geç gelmesi ‘Crazy’severleri biraz gerdi.
Konserin ilginç anlarından biri ön sıralardan uzatılan bir kolyeyi Seal’ın ısrarla almak istememesiydi. Sonradan anladık ki o kolye değil, asker künyesiymiş. Seal’da daha fazla direnemeden aldığı hediyenin ardından “Bunu barış işareti olarak alıyorum” dedi ve ‘kara şahin’, uçup uçurmaya devam etti.
Konser bitti kimse yerinden ayrılmadı. Dans ermeye doyamayan seyircinin ısrarlı alkış ve tezahüratları eşliğinde yeniden sahneye çıkan Seal, üç şarkı daha söyledi.  Gecenin Seal dışında bir yıldızı daha vardı! Açıkhava’nın sol ön tarafında gece boyunca çılgınca dans eden mavi gömlekli beyaz saçlı amca. Önünde saygıyla eğiliyorum...


    ETİKETLER:

    caz