Karadeniz'de 'Kalandar Soğuğu'nda film çekmek zor!

Karadeniz'de 'Kalandar Soğuğu'nda film çekmek zor!
Karadeniz'de 'Kalandar Soğuğu'nda film çekmek zor!
52. Antalya Film Festivali'nin ulusal yarışma filmlerinden 'Kalandar Soğuğu'nun yönetmeni Mustafa Kara, Karadeniz'de çalışmanın zorluklarından bahsederek "Zor bir filmdi. Her mevsim seti yeniden kurduk. Uzun aralar vermek durumunda kaldığımız da oldu" dedi.

Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen 52. Uluslararası Antalya Film Festivali’nde Ulusal Yarışma filmleri seyirciyle buluşmaya devam ediyor. Türkiye galasını yapan “Kalandar Soğuğu” ekibi de gösterimin ardından AKM Perge Salonu’nda soruları cevapladı.

Yönetmen Mustafa Kara, görüntü yönetmenleri Cevahir Şahin ve Kürşat Üresin ile oyunculardan Haydar Şişman’ın katıldığı söyleşide yönetmen, Karadeniz coğrafyasında set kurmanın zorluğundan söz etti. İki görüntü yönetmeniyle çalışmasının sebebinin de bu olduğunu söyleyen Kara, şöyle konuştu: “Zor bir filmdi. Her mevsim seti yeniden kurduk. Uzun aralar vermek durumunda kaldığımız da oldu. İşte o zamanlarda Cevahir başka işler de yapıyordu. Kürşat da onun yardımcısıydı zaten. Cevahir olmadığında Kürşat’la çalıştık. Bayrağı birbirlerine devrederek filmi tamamlamamızı sağladılar.”

Filmde dikkati çeken ses sorununun sorulması üzerine ise filmin başına gelen büyük talihsizlik ortaya çıktı. Post- prodüksiyon sürecinde ses malzemelerinin tümünün çalındığını aktaran yönetmen, “Bundan dolayı sesle ilgili her şeyi sıfırdan, elden geldiğince, yapmaya çalıştık. Dublajı çok mecbur kaldığımız yerlerde tercih ettik. Ama sesle atmosfer kuran bir film için orijinal seslerin yokluğu büyük bir eksiklik oldu maalesef. Sekiz aylık çalışmamız bir anda yok oluverdi”