Karadeniz'le Arjantin'in dansı

Karadeniz'le Arjantin'in dansı
Karadeniz'le Arjantin'in dansı

Grup Entu, Karadeniz müziğiyle tangonun ahenkli şekilde birbirine uyduğu görüşünde. fotoğraf: Muhsin Akgün

Karadeniz müziğini rock ve reggie'yle harmanlayan Grup Entu, yarın Jolly Joker Balans'taki konserine tango dansçılarıyla çıkacak
Haber: ELİF EKİNCİ / Arşivi

İSTANBUL - Karadeniz müziğiyle biraz ilgilenenler ve Grup Entu’yu tanıyanlar, yaptığı müzikle, Karadeniz’in geleneksel müziğini rock ve reggie gibi evrensel sound’larla birleştirdiğini bilir. Bunu bilmeyip şaşıranlar, şimdi sıkı durun; Entu bu kez de tango dansıyla kucaklaşıyor; yarın gece Jolly Joker Balans’ta.
2006’da kurulan Grup Entu (hemşince ‘karşı’ demek) Harun Topaloğlu (yaklaşık beş yıl Kazım Koyuncu’nun vokalistliğini yapan Harun’u tanıyanlarınız olabilir), Aytek Can, Samet Bolgün, Emre Özegemen, Emrullah Güneş, İrfan Seyhan ve Gökhan Altınbaş’tan oluşuyor. “Bizim bir araya gelişimiz ihtiyaçtan değildi. Biz önce birlikte hayatı paylaşmaya başladık, sonra da müzik yapmaya” diyen grup yaklaşık bir yıl önce tanıştıkları tango dansçıları Ilgın Tetikcan ve Özhan Araz’ı da aralarına alıp böyle bir proje yapmaya karar vermelerine sebep olan olayı şöyle anlatıyor: “Biz bir gün Jazz Stop’ta çalarken, Ilgın ve Özhan bir parçada tango yapmaya başladılar. Ardından bardaki herkes birbiriyle tango yapmaya başladı. Biz Karadeniz müziği çalıyorduk herkes tango yapıyordu. Çok ilginç bir sahneydi.” 

‘Dinleyip öyle karar verin’
Karadeniz müziğiyle tangonun ahenkli bir şekilde bir araya gelebileceğini böylece görmüş olan grup, bu iki kültürün güzel buluşmasını daha göz önüne çıkarmaya karar vermiş. Ancak böyle cesur bir hareketin pek tabii olumsuz yanları da olmuş. Önyargılardan muzdarip grup, “İlk duyan herkes şaşırıyor. Anlıyoruz önyargılı bir durum ama bu önyargıları kaldırmak gerek, önce dinleyip sonra konuşmak gerek.” diyor.  
İlk kez Salı günü Jolly Joker’de gerçekleşecek Karadeniz ve tango buluşması performansıyla ilgili hazırlıklar ne alemde diye sorduğumuzda tam da beklediğimiz gibi bir cevap alıyoruz: “Aslında sadece ismi planlı, birçok kısmı doğaçlama olacak.” (Bu doğaçlama kısmı tangonun doğasıyla da örtüşüyor) 

Albüm eylülde çıkıyor
İsmiyle müsemma karşı bir duruşa sahip olan Grup Entu, aslında albüm denen ‘mekanik’ şeye de karşı. “Biz festivallerde, barlarda çıkıp müziğimizi yapıyoruz, beş yıldır beraberiz, aslında aramıza mekanik bir şey girsin istemiyoruz ama sesimizi de duyurmak lazım” diyen grup Eylül’de çıkaracakları albüm için hazırlıklarını sürdürüyor. Grup albümün Karadeniz aksanlı ve enstrümanlı ama rock, reggie ve hatta tango sound’lu olacağını söylüyor. “Doğaçlama bir albüm oluyor, bu parçayı bu formatta yapacağız demiyoruz, kaydetmeye başlıyoruz ve kendimizi müziğe bırakıyoruz.” diyen grup albümün çokdilli olup olmayacağı sorumuza da, “Türkçe var, Hemşince var, Lazca var belki Portekizce bile olur. Bilmiyoruz, her şey olabilir biz müziği yönlendirmiyoruz, müzik bizi yönlendiriyor.” cevabını veriyor. 
Grup, bir halkın ayrımsız müzik ortaklığına tangoyu da katarak çıktığı yolculukta kimbilir belki Arjantin’e bile gidebilir. Ama Arjantin’den önce, Karadeniz müziğiyle tangonun nasıl bir araya gelebileceğini tasavvur edemeyenlere, Salı günü saat 21.00’de Jolly Joker Balans’ta Grup Entu’yu ve tango dansçılarını izlemenin yararı dokunabilir. Tel: 0212 251 77 62