Karaindrou Akbank Caz'a geliyor

Karaindrou Akbank Caz'a geliyor
Karaindrou Akbank Caz'a geliyor
3 Ekim'de başlayacak 22. Akbank Caz Festivali, Anthony Braxton'dan Eleni Karaindrou'ya, İbrahim Maalouf'tan Gregory Porter'a önemli isimleri ağırlayacak

Akbank Caz Festivali, 22. yılında yoğun bir programla sanatseverlerle buluşuyor. 3-21 Ekim tarihleri arasında gerçekleşecek festivalin programı, klasik cazdan dünya müzikleri ve elektronikaya kadar uzanıyor. Pozitif Live organizasyonuyla gerçekleştirilecek festivalin programında öne çıkan isimler Anthony Braxton & Diamond Curtain Wall Quartet, Eleni Karaindrou, İbrahim Maalouf, Gregory Porter ve The ACT Jubilee Night. 

ELENİ KARAINDROU İLE ‘THEO ANGELOPOULOS ANISINA’
22. Akbank Caz Festivali, günümüzün en önemli film ve tiyatro müziği bestecilerinden biri olan Yunan piyanist ve besteci Eleni Karaindrou’yu ağırlıyor. Theo Angelopoulos filmleri için bestelediği müziklerle dünya çapında bir hayran kitlesi edinen Eleni Karaindrou, Ender Sakpınar yönetiminde 31 kişilik bir orkestra eşliğinde 7 Ekim Pazar günü Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda gerçekleştirilecek konserini, Ocak 2012’de hayatını kaybeden usta yönetmen Theo Angelopoulos’un anısına düzenleniyor. Karaindrou, ‘Ulis’in Bakışı’, ‘Ağlayan Çayır’, ‘Leyleğin Geciken Adımı’, ‘Sonsuzluk ve Bir Gün’, ‘Puslu Manzaralar’, ‘Kitera’ya Yolculuk’ gibi filmlerin müziklerinden oluşan bir performans sunacak. 

THE ACT JUBILEE NIGHT
Avrupa cazının ustaları 22. Akbank Caz Festivali’nde özel bir konser için bir araya geliyor. İsveçli trombon virtüozu ve vokalist Nils Landgren, postmodern cazın yenilikçi isimlerinden ECHO Jazz Ödülü sahibi Alman piyanist Michael Wollny, İskandinav müzik sahnesinin saygın gitaristlerinden Johan Norberg, enstrümanı kontrbasın sınırlarını yeniden çizen İsveçli Lars Danielsson, sıkı bir diskografiye sahip Alman baterist Wolfgang Haffner, ipeksi ses rengi ve yorumuyla Danimarka’nın caz divası Caecilie Norby, bariton saksofonun Fransa’dan çıkmış önemli isimlerinden Celine Bonacina ve Finlandiyalı trompetçi Verneri Pohjola’dan oluşan The ACT Jubilee Night, festival kapsamında 6 Ekim Cumartesi günü İstanbul Lütfi Kırdar’da olacak. 

İBRAHİM MAALOUF
Festivalin bu yılki önemli isimlerinden biri de, caz trompete yeni bir boyut kazandıran İbrahim Maalouf. Nassim Maalouf, Amin Maalouf gibi değerli sanatçının yetiştiği bir aileden gelen Lübnanlı trompet ustası İbrahim Maalouf, cazdan rock müziğine, Arap ezgilerinden doğaçlamalara uzanan repertuvarıyla 9 Ekim Salı günü Garajİstanbul’da sahne alacak. 

GREGORY PORTER
Müzik otoritelerinin “bir sonraki en büyük erkek caz vokali” olarak nitelendirdiği Gregory Porter, caz, funk, R&B, blues ve gospel tınıları üzerine kurduğu vokaliyle 22. Akbank Caz Festivali’nin konuğu. 2010 yılında yayımladığı albümü, ‘Water’ ile 53. Grammy Ödülleri’nde En İyi Caz Vokali dalında aday olan, 2011 yılında Fransızların saygın caz kurumu L’Académie du Jazz tarafından düzenlenen Django Reinhardt ödüllerinde En İyi Caz Vokali ödülünü kazanan sanatçı, son albümü ‘Be Good’un turnesi kapsamında 11 Ekim Perşembe günü Babylon sahnesinde olacak. 

ANTHONY BRAXTON & DIAMOND CURTAIN WALL QUARTET
Cazın kilometre taşlarından Anthony Braxton, 17 yıl aradan sonra yeniden Akbank Caz Festivali’nde. Daha 1970’lerde 400’ün üzerinde besteye ve 70’i kendi gruplarıyla olmak üzere, 120’nin üstünde albüme imza atan Braxton, bu kez Diamond Curtain Wall Quartet ile sahnede. Alto saksofon ve diğer üflemeli çalgılarda Anthony Braxton; sopranino, soprano ve alto saksofonda James Fei; kornet ve diğer nefesli çalgılarda Taylor Ho Bynum; kemanda Erica Dicker’den oluşan Anthony Braxton & Diamond Curtain Wall Quartet, 17 Ekim Çarşamba günü The Seed’de olacak. 

GENÇ YETENEKLERE ÇAĞRI
22. Akbank Caz Festivali kapsamında bu yıl ikincisi düzenlenecek JAmZZ Akbank Caz Festivali Genç Yetenekler Yarışması, 30 yaşını aşmamış amatör genç yeteneklere, festivalin bir parçası olma ve profesyonel sanatçılarla birlikte sahnede ‘Jam Session’ yapma imkânı sunuyor. Yarışmaya katılmak için adayların, hazırladıkları bir demo CD, kısa özgeçmişleri, müzik tarzlarını anlatan önyazı ve bir fotoğraf ile Akbank Caz Festivali/JAmZZ konu başlığını ekleyerek 22 Eylül 2012 Cumartesi gününe kadar Akbank Sanat-Beyoğlu adresine ulaştırmaları gerekiyor.

KAMPÜSTE CAZ
Akbank Caz Festivali dahilinde düzenlenen Kampüste Caz konserleri, bu yıl da cazı üniversite öğrencileriyle buluşturuyor. Kampüste Caz, sürpriz isimlerin performanslarıyla İstanbul’un yanı sıra dokuz farklı şehirde üniversiteli gençlerle bir araya gelecek.