Kararımızı Tuvi'nin kararına göre vereceğiz

Kararımızı Tuvi'nin kararına göre vereceğiz
Kararımızı Tuvi'nin kararına göre vereceğiz
51. Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde belgesel kategorisinde yarışacak 'Küçük Kara Balıklar' ekibi, festivalde yaşanan 'sansür' kriziyle ilgili basın açıklaması yaptı. Aralarında ünlü yönetmen Ezel Akay ve senarist A. Haluk Ünal'ın da olduğu ekibin açıklamasında "Reyan Tuvi'nin sonuna kadar yanında olacağımızı, kendi kararlarımızı onun kararlarına bakarak vereceğimizi, filmini festivalde, yarışmacı olarak görmeyi talep ettiğimizi ilan ediyor; Festival Yönetiminin yaptığı hatadan dönmesini bekliyoruz" ifadesine yer verildi

‘Küçük Kara Balıklar’ ekibinin Altın Portakal’daki ‘sansür’ kriziyle ilgili basın açıklaması şöyle:
“Değerli Sinema severler, Sevgili Meslektaşlarımız,
Bu tür krizler Antalya’nın belediye festivali olmasıyla ilgili yapısal sorunları nedeniyle ne ilk ne de son.
Bizler Antalya’da geçtiğimiz 20 yıl boyunca yarışmacı senarist, yönetmen, yapımcı, eğitmen ve festival yönetisi, meslek örgütü yöneticisi olarak bulunduk.
Bu tecrübe bize bu ve benzeri olaylarda 3 ilkeyi gözetmek gerektiğini öğretti.
1. Sanat ahlakını ve özgürlüğünü korumak.
2. Bütün sorunlarına rağmen sinema sektörüne sayısız fayda sağlamış festivali -bazen siyasi yöneticilere rağmen- korumak.
3. Hemen tamamı meslektaşlarımız olan, zor yetişen, festival yönetim kademelerinde yer alan arkadaşlarımızın onurlarını ve haysiyetlerini korumak.

Altın Portakal'da sansür skandalı


11 jüri üyesinden Portakal sansürüne sert tepki


HUKUKÇULARA DANIŞILMASIYLA BAŞLAYAN HATALAR ZİNCİRİ
Bu üç ilkeyi birden dikkate almaksızın atılmış bütün adımlarda kazananın olmadığını, en çok da filmini yoktan varetmiş bizlerin kaybettiğini iyi biliyoruz.
Bu süreçte Festival Yönetimi’nin, filmleri bir yayın yönetmeni gibi, çok yanlış bir yaklaşımla, hukukçulara danışmasıyla başlayan hatalar zinciri kontrolden çıkmış; bugün bütün festivali tehdit eder bir nitelik kazanmıştır.

SANSÜRCÜ ZİHNİYET YOK AMA...
Festival listesine seçilmiş olan birçok film, sansürcü bir zihniyetin kabul edebileceği filmler değil, bu açık.
Festival tarihinde krizi bu boyutlara taşımaksızın çözmenin sayısız örneği de mevcut.
Elbette bu süreçte birinci derecede sanatsal ve siyasi sorumluluk festival yönetimindedir. Ve basiretli olma, sorun yaratmama, yaratıldığında da çözme becerisi onlardan beklenir.
Bu noktada sicilleri bir avazda sansürcü diyemeyeceğimiz, festival yönetiminin zincirleme hatalar yaptığı açıktır ve kabul edilemez.

ÖN JÜRİDEN BAŞLAYAN ÖZENSİZ TELAŞ...
Ancak her şeye rağmen kriz, bu boyuta taşınmayabilirdi. Herkesce malum önjüri krizlerinden bir yenisini yaşıyoruz.
Yönetmelik gereği festival yönetimince ve adına, kendilerine delege edilmiş bir çalışmayı yürüten ön jürinin acemiliklerinin, sorunun bu boyuta taşınmasında önemli bir rol oynadığını düşündüğümüzü de not etmek istiyoruz.
Ön jürinin elinde yorgan yakmak yerine, bu sorunu çözmeye çalışmak, festivali de koruyan yöntemlerle sürece bizleri dahil etmek, ve herkesin kazanacağı bir çözüm üretmek üzre yönetime gerekli uyarıcılık ve gerekirse baskıyı göstermek; olmadı toplu geri çekilme tavrı için koskoca bir hafta vardı.
Oysa, önjüriden başlayan özensiz telaşa, herkes uymak zorunda kaldı.
Bu arada sürece müdahil olan üçüncü kişilerin, söz konusu film ve yönetmenine nasıl bir yük yüklediğini kendilerine yeterince sorduklarından da emin değiliz. Söz uçar yazı kalır. Bu nedenle ayrı bir açıklama yapma gereği duyduk.

HATADAN GERİ DÖNÜLMESİNİ BEKLİYORUZ
Ne yazık ki, olan oldu. Sorun, geçmişte çok daha vahim örneklerdeki gibi, herkesi ve herşeyi yaralayan bir krize dönüşmeden çözülemedi.
Bu noktada DİFA ekibi ve KKB yönetmenleri olarak Reyan Tuvi’nin sonuna kadar yanında olacağımızı, kendi kararlarımızı onun kararlarına bakarak vereceğimizi, filmini festivalde, yarışmacı olarak görmeyi talep ettiğimizi ilan ediyor; Festival Yönetiminin yaptığı hatadan dönmesini bekliyoruz.”
A.Haluk Ünal, Ezel Akay, Serpil Güler, Cem Terbiyeli, Önder İnce (Küçük Kara Balıklar’ ekibi)