'Karatahta'ya yazılmayanlar

Son yıllarda Venedik, Cannes, Berlin gibi 'A kategori' film festivallerinde kazandıkları ödüllerle...

İSTANBUL - Son yıllarda Venedik, Cannes, Berlin gibi 'A kategori' film festivallerinde kazandıkları ödüllerle kalitesini tescilleyen İran filmleri Türkiye'de de ticari gösterim şansı buluyor. Yaklaşık 100 bin kişinin izlediği 'Sarhoş Atlar Zamanı'ndan sonra, 22 yaşındaki İranlı genç yönetmen Samira Makhmalbaf'ın yeni filmi 'Karatahta' (Blackboard) da 21 Eylül'de gösterime girecek.
Usta yönetmen Mohsen Makhmalbaf'ın kızı Samira Makhmalbaf'ın ilk uzun metrajlı filmi 'Karatahta', geçtiğimiz yıl Cannes Film Festivali'nde Jüri Özel Ödülü kazanmıştı. Halepçe katliamından sonra İran-Irak sınırındaki insanların yaşam mücadelelerini, öğrenci bulmak için sırtlarında karatahtalarıyla köyleri dolaşan öğretmenlerin gözünden aktaran film, Kürtçe çekilmiş.
'Sarhoş Atlar Zamanı' ile Türkiye'de Kürtçe film tartışması yaşandığını hatırlatan filmin Türkiye dağıtımcısı Belge Film'in sahibi Sebahattin Çetin, 'Karatahta'nın vizyona girmesi için Kültür Bakanlığı Film Değerlendirme Kurulu'ndan onay aldıklarını belirtiyor.
'Karatahta'nın Kanada, Japonya, İngiltere ve Fransa'da beğeni topladığını, İtalya'da kapalı gişe oynadığını belirten Çetin, filmin 'Sarhoş Atlar Zamanı'ndan kaliteli olduğu için daha çok ilgi göreceğini umduğunu sözlerine ekledi.
Senaryosunu Mohsen Makhmalbaf'ın kaleme aldığı 'Karatahta'da iki başrol oyuncusunun dışındaki tüm rolleri yerel halktan seçilen amatör oyuncular canlandırıyor. (Kültür Sanat)