"Kardelenler" New York'ta

"Kardelenler" New York'ta
"Kardelenler" New York'ta
ABD'nin New York kentinde düzenlenen "Kardelenler" sergisi Türkevi'nde açıldı.

Birleşmiş Milletler’de (BM) düzenlenen bir panelle anlatılan "Türkiye’den Bir Başarı Öyküsü:Kardelenler" projesi, Türkevi’nde açılan ve projeyle ilgili olarak National Geographic kanalının fotoğrafçısı Tino Soriano tarafından çekilen fotoğraflarla da New York’lulara tanıtıldı. Serginin açılışı nedeniyle Türkevi’nde bir resepsiyon verildi.

Resepsiyona, Devlet Bakanı Selma Aliye Kavaf, TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu Başkanı Güldal Akşit ve komisyonun üyeleri, BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun’un yardımcısı Dr. Asha Rose Migiro, Türkiye’nin BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Ertuğrul Apakan ve eşi Lale Apakan, New York Başkonsolosu Mehmet Samsar, Turkcell Kurumsal İletişim ve İlişkilerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Koray Öztürkler başta olmak üzere, yabancı büyükelçiler, diplomatlar, gazeteciler ve diğer davetliler katıldı.

Sergiye, BM Kadınlara Karşı Her Türlü Ayrımcılığın Önlenmesi Komitesi (CEDAW) üyeliği için Türkiye’nin adayı olan ODTÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Feride Acar da katıldı.

Sergi sırasında Devlet Bakanı Kavaf ve BM Genel Sekreter Yardımcısı Migiro uzun süre ayakta sohbet etti.

Turkcell genel müdür yardımcısı
Sergide gazetecilere konuşan Turkcell Kurumsal İletişim ve İlişkilerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Koray Öztürkler, 10 yıldır devam eden Kardelenler projesinin sürdürülebilir bir proje olmasından ve BM’de örnek proje olarak anlatılmasından memnuniyet duyduklarını söyledi.

Projenin zaman içinde çok geliştiğini, 2000 yılında Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği ile başlayan ve bugünlere iyi bir iş ortaklığıyla gelen Kardelenler için çok emek harcandığını belirtti.

Öztürkler, "Kardelenler’in artık bizlerin projesi olmaktan çıktı diye düşünüyorum, Türkiye’nin projesi olarak bunu bugün konumlandırdık. BM’deki panelde büyükelçiler, ülke temsilcileri vardı ve bu projeyi dinlediler, sorular sordular, dolayısıyla Türkiye adına iyi bir model yarattık, bunu uluslararası alanda daha da yaymak, genişletmek anlamında daha yapacak işlerimizin olduğunu bugün daha iyi gördük" diye konuştu.

Kardelenler belgeselinin 2009 yılı içerisinde National Geographic kanalı tarafından İspanyol bir ekip tarafından çekildiğini, Kardelenler sergisinin de İspanyol fotoğrafçı Tino Soriano’nun fotoğraflarından oluştuğunu belirten Öztürkler, "Burada Kardelenlerimizin hayatlarından kesitler görüyoruz, sergi onları biraz daha iyi tanıma imkanı veriyor" dedi.

Öztürkler, Turkcell’in projeye desteğinin devam edeceğini de belirterek, "Artık okumamış bir kız çocuğumuz kalmayana kadar, Kardelenler yaratmaya, onları mezun etmeye çaba göstereceğiz" dedi.(aa)