Kardeş şehirler belgesel oluyor

Kardeş şehirler belgesel oluyor
Kardeş şehirler belgesel oluyor
İstanbul'un Dünyanın çeşitli yerlerindeki 13 kardeş şehri 'İstanbul'un Şehirleri' adıyla 18 bölümlük belgesel haline getirilecek

İSTANBUL - Yapılan yazılı açıklamaya göre, İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti etkinlikleri kapsamında, Genar Araştırma Şirketi tarafından gerçekleştirilen belgeselin çekimleri, iki farklı ekiple, Balkanlar, Kuzey Karadeniz, Ortadoğu ve Kuzey Afrika ’da yapılıyor.

Belgeselde, İstanbul’un kendi bölgesinde değer üreten, medeniyet inşa eden 13 kardeş şehriyle geçmişten günümüze ilişkilerinin, karşılıklı etkileşimlerinin yanı sıra mimari eserler, kültür-sanat, yemek kültürü gibi alanlardaki bağları konu ediliyor.

Yapımcılığını Mustafa Şen ve İhsan Aktaş’ın, yönetmenliğini Aybars Bora Kahyaoğlu’nun yaptığı projenin danışmanlığını Haluk Şahin, Necdet Sakaoğlu, İlber Ortaylı, Mehmet Genç ve Saadettin Öktem üstleniyor.

Yıl sonunda yayınlanacak 18 bölümlük belgeselde, tarih boyunca İstanbul’a yakın olan Bahçesaray, Kahire, Köstence, Beyrut, Filibe, Prizren, Saraybosna, Selanik, Şam, Trablusgarp, Üsküp, Mekke ve Medine şehirleri yer alıyor.

BİN YÜZ KİTAP İNCELENDİ

Belgeselin hazırlık aşamasında bin 100 kitap, 15 ansiklopedi, 150 makale, 27 tez, 30 çeşit süreli yayın, 30 belgesel, yaklaşık 20 ses kaydı incelendi.

Belgesel için oluşturulan 13 kişilik bir akademik grup, yaptıkları inceleme ve araştırmalar sonucunda senaryo öncesi 543 sayfalık belgesel metni ortaya çıkararak belgeselin bilimsel alt yapısını oluşturdu.(aa)