Karikatür müzesi yolda

Anadolu Üniversitesi, Eskişehir'de Karikatür Müzesi açacak. Müze için Eskişehir'in eski semtlerinden Odunpazarı'nda iki katlı tarihi bir binada restorasyon çalışmaları devam ediyor.

ESKİŞEHİR - Anadolu Üniversitesi, Eskişehir'de Karikatür Müzesi açacak. Müze için Eskişehir'in eski semtlerinden Odunpazarı'nda iki katlı tarihi bir binada restorasyon çalışmaları devam ediyor. Restore çalışmalarının tamamlanmasının ardından Karikatür Müzesi ocak ayında açılacak.
Anadolu Üniversitesi'nin 20 yıldır düzenlediği karikatür yarışmasına katılan Türk ve yabancı sanatçıların eserlerinin yer alacağı Karikatür Müzesi'nde karikatür alanında bilimsel araştırmaların yapılmasına da olanak sağlayacak geniş bir arşive sahip olan bir kütüphane de bulunacak. Anadolu Üniversitesi öğretim üyesi ve karikatürist Prof. Dr. Atilla Özer, müzedeki karikatürlerin, geçmişi yansıtma ve günümüz ile karşılaştırma yapma olanağı sağlayacağını söyledi. Özer, "Bu karşılaştırma sadece karikatür sanatının gelişimine ışık tutma değil, dünyada yaşanan sosyal olayların tarihçesini de ortaya koyma açısından ayrı bir önem taşıyor" dedi.
Özer, müzede 20 yıldan bu yana Anadolu Üniversitesi'nin düzenlediği yarışmaya katılan Türk ve yabancı karikatürcülerin eserlerinin yanı sıra Aydın Doğan Vakfı'nın düzenlediği uluslararası karikatür yarışmasına katılan eserlerin bir bölümünün de yer alacağını söyledi.