'Karikatür Oscar'ı göçmen dramına

'Karikatür Oscar'ı göçmen dramına
'Karikatür Oscar'ı göçmen dramına

Fotoğraf: LEVENT KULU

28. Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması ödülleri sahiplerini buldu. Ross Thomson'un birinci olan karikatürünün dikkat çektiği 'göçmenlik' sorunu geceye damga vurdu

28’inci Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması’nda başarılı bulunan çizerlere ödülleri verildi. Yarışmada birinciliğe İngiliz sanatçı Ross Thomson, ikinciliğe İsrail’den Ilya Katz, üçüncülüğe ise Almanya’dan Werner Rollow değer görüldü. Ross Thomson’a ödülü olan 8 bin dolar ve bakanlık plaketini Aydın Doğan Vakfı (ADV) Başkanı ve Doğan Holding Onursal Başkanı Aydın Doğan ile Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay birlikte verdi.
79 ülkeden 897 sanatçının 2757 karikatürü arasından dereceye giren eserler Ralph Steadman, Ercan Akyol, Steve Bell, Latif Demirci, Selçuk Demirel, Mohamed Effat Abdelazim İsmail, Maira Kalman, Rick Meyerowitz, Tan Oral ve Hideo Takeda’dan oluşan jüri tarafından değerlendirilmişti. Hilton Convention Center’da yapılan törende davetliler, önce yarışmada dereceye giren ve jüri tarafından başarılı bulunan eserlerden oluşturulan sergiyi gezdi. Zafer Gündoğdu ve Ceren Gündoğdu’nun konser verdiği gecenin sunuculuğunu ise Korhan Abay yaptı. Törende, davetlilere Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması’nın 28 yıllık tarihinin anlatıldığı tanıtım filmi sunuldu. 

‘Göç önemli bir sorun’
Açılış konuşmasını yapan Aydın Doğan Vakfı (ADV) Yürütme Kurulu Başkanı Candan Fetvacı, “Savaşlar acımasızlığını arttırdıkça özellikle kadınlar ve çocuklar başka ülkelerin güvenliğine sığındılar. Ama artık o misafirperverliği göstermenin imkânı yok. O kadar çoklar ki. Bu günlerde Afrika’da kamplarda sayıları binlerle ifade edilen göçmen var. Avrupa’ya göç etmeye çabalarken ölen insanların haberlerini duymadığımız gün yok. İşte, bu yılın Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması’nda birincilik ödülünü kazanan Ross Thomson, bütün bu dramı özetliyor karikatüründe” diye konuştu. 

‘Barışa ihtiyaç var’
Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay ise Aydın Doğan Vakfı’nın bu etkinliğini uluslararası bir geleneğe dönüştürdüğünü söyleyerek, “Ülkemizde güzel şeyler de oluyor. Biraz önce Sayın Aydın Doğan ile yan yana otururken söz ettim. Onun doğduğu topraklarda geçen yıl ben çok güzel bir müzenin açılışına tanıklık ettim. Herkesin gidip görmesini çok temenni ederim. Profesör Hüsamettin Koçan, Bayburt’un Baksı Köyü’ne evrensel standartlarda bir müze yaptı ve müzesini anlatırken ben gözyaşlarımı tutamadım” diye konuştu.
Günay şöyle devam etti: “Biraz önce hızlıca karikatürleri gezdim. Candan Hanım da söz etti. Öncelikle birincilik ödülü alan karikatürdeki sorun ancak barışın egemen olduğu bir dünyada çözülebilir. İnsanlar bulunduğu topraklarda ancak o zaman ölebilirler. Başka bir yerlere gitmek, sığınmak zorunda kalmazlar. Ülkemizin ve dünyamızın barış ihtiyacının altını çizmek istiyorum.”
Öte yandan Bakan Ertuğrul Günay, dereceye giremeyen ancak sergilenmeye değer eserler arasında bulunan Mehmet Karaman’ın çizdiği ‘kürsüde konuşma yapan bir politikacı ve bir elinde biber bir elinde çiçekle bekleyen bir kadın protestocu’ karikatürünü de çok beğendiğini söyledi. Günay, “Bilemiyorum olabilir mi. Belki özel bir ödül verilebilir” dedi.
Yarışmada birinciye 8 bin dolar, ikinciye 5 bin dolar, üçüncüye ise 3 bin 500 dolar para ödülü verildi. ‘Başarı Ödülü’ alanlar ise 500 dolar kazandı.

Birinciye ödülünü Günay ve Doğan verdi
Birinci olan İngiliz sanatçı Ross Thomson’a ödülü ve bakanlık plaketini Aydın Doğan ile Ertuğrul Günay, ikinci olan İsrail’den Ilya Katz’a ödülü ve Kanal D plaketini Doğan Holding Yönetim Kurulu Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ ile İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, üçüncü olan Almanya’dan Werner Rollow’a ödülü ve Posta Gazetesi Plaketini Arzuhan Doğan Yalçındağ ile Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Orhan Erinç birlikte verdi.
‘Başarı Ödülü’ne layık görülen İranlı Nadıa Aghabeigi’ye ödülünü Doğan Holding Yönetim Kurulu Başkanvekili Yahya Üzdiyen, Romanya’dan Razvan Tenıe Bradean’a ödülünü Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Enis Berberoğlu, Polonyalı Jerzy Gluszek’e ödülünü Doğan Gazetecilik Yönetim Kurulu Üyesi Zafer Mutlu, Brezilyalı Moacır Knorr Gutterres’e ödülünü İstanbul İl Kültür Turizm Müdürü Ahmet Emre Bilgili, Slovakya’dan Jozef Gruspıer’e ödülünü Hürriyet Gazetesi Yayın Danışmanı Doğan Hızlan, Ukrayna’dan Vıktor Kudin’e ödülünü Hürriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Metehan Demir, Lüksemburglu Pol Leurs’a ödülünü Hürriyet İnternet Genel Yayın Yönetmeni Fatih Çekirge, Hırvatistan’dan Oton Anton Reısınger’e ödülünü Hürriyet Gazetesi Yazarı Taha Akyol, Almanya’dan Reiner Schwalme’e ödülünü ise Hürriyet Gazetesi Yazarı Sedat Ergin verdi. Birincilik Ödülü: Ross Thomson (İngiltere)İkincilik Ödülü: Ilya Katz (İsrail)
Üçüncülük Ödülü: Werner Rollow (Almanya)