'Karikatür Oscarı' Türkiye ve İran'ın

'Karikatür Oscarı' Türkiye ve İran'ın
'Karikatür Oscarı' Türkiye ve İran'ın

Doğan Arslan ın birinci seçilen karikatürü.

29. Aydın Doğan Karikatür Yarışması'nda birinciliği ABD'de yaşayan Türkiyeli çizer Doğan Arslan ve İran'dan Javad Alizadeh paylaştı

Alanından dünyanın en prestijli ödüllerinden Aydın Doğan Karikatür Yarışması’nda bu yıl birinciliği Türk ve İranlı karikatüristler paylaştı. Stan Mack’in başkanlığında Ercan Akyol, Antonio Antunes, Latif Demirci, Selçuk Demirel, Viktor Kudin, Piyale Madra, Firoozeh Mozaffari, Tan Oral, Ralph Steadman ve Zhu Zizun’dan oluşan seçici kurul, yarışmaya İran’dan katılan Javad Alizadeh ve ABD’de yaşayan Türk sanatçı Doğan Arslan’ın karikatürlerini birincilik ödülüne değer buldu.
175 eser arasından yapılan seçimde ikincilik Sırbistan’dan Vladimir Stankovski’nin, üçüncülük ise Polonya’dan Pawel Kuczynski’nin oldu. Seçici Kurul, finale kalan 43 ülkeden 147 sanatçının arasından, Jose Antonio Costa, Ludo Goderis, Aliyeh Mazaheri, Rodrigo Mıneu, Negin Naghiyeh, Sergey Riabokon, Raimundo Waldez, Cai Weidong ve Bert M.L Witte’nin yanı sıra Türkiye ’den de Musa Gümüş ve Muhittin Köroğlu’nu başarı ödülüne değer gördü. Birincisine 8 bin dolar, ikincisine 5 bin dolar, üçüncüsüne ise 3 bin 500 dolar tutarında ödül verilecek yarışmada başarı ödülü kazanan 12 sanatçı ise 500’er dolar para ödülünün sahibi olacak. Kazananlara ödülleri 9 Ekim’de İstanbul ’da düzenlenecek törenle takdim edilecek. Yarışmada ödül alan karikatürler ise 6-14 Haziran tarihleri arasında Milta Bodrum Marina Osmanlı Tersanesi Kaymakamlık Sanat Galerisi’nde sergilenecek.

‘Yarışmanın sistemi çok başarılı işliyor’
Jüri Başkanı Stan Mack: Adweek Magazine, The New York Times gibi birçok yayın için karikatür dizileri yaratan ve geçmişte The New York Times Sunday Magazine’in sanat yönetmenliğini yapan ABD’li jüri başkanı Stan Mack; “Yarışmanın seçim sistemi hem başarılı hem de iyi işliyor. Karikatürlerin hangi ülkeden geldiğini, sanatçısının adını bilmiyor olmak ilginçti. Karar verdikten sonra karikatürlerin üzerindeki etiketleri açıp isimleri gördük” dedi. Mack, kazanan sanatçılarla ilgili şunları söyledi: “Javad Alizadeh’in çalışması çok güçlü çizgilere sahip. Anlamı nedir diye uzun uzun tartıştık. Jüriden birçok kişi çok önemli bir çalışma olduğunu söyledi. Gerçi ben hâlâ anlamadım. Ama resmin hatları ve çizimi çok güzel. Kendi sıralamamda onu ortalara koymuştum. Doğan Arslan’ın çalışması ise benim de favorimdi ve en yüksek puanı ona vermiştim. Tam da gunümüzde yaşananlara uyan bir çalışma. Teknolojiyle ilgili başka karikatürler de vardı ama sadece bu teknolojinin kendi görselini kullanmıştı, bir grafik çizim gibiydi. Dünyanın neresinde bir protesto olsa görseli bu karikatür aslında.”

Arslan: Karikatür daha güzel bir dünyanın oluşumuna katkı sağlar
Karikatürist Doğan Arslan:  1970 Kırşehir doğumlu Doğan Arslan, Ankara Gazi Üniversitesi mezunu. Marmara Üniversitesi’nde master yaparken Milli Eğitim Bakanlığı ’nın açtığı sınavı kazanarak ABD’de okumaya hak kazanan Doğan Arslan, New York’ta grafik üzerine eğitim aldı. 29. Aydın Doğan Karikatür Yarışması’nda birinciliğe layık görülen Arslan, “Eleştiri sanatının en merkezi yerinde olan karikatür, bu tür etkili ve kaliteli uluslararası yarışma ve sergi organizasyonlarıyla kendisine dünyada önemli bir yer bulmuştur. Bu tür uluslararası karikatür organizasyonlarının, dünyanın ve insanlığın sorunlarına eleştirel bir zemin oluşturmasına, daha güzel bir insanın ve daha güzel bir dünyanın oluşumuna katkı sağlayacağını düşünüyorum. Özellikle evrensel boyutta renkli eleştiri, kaliteli mizah ve fikir çalışmaları çıkaran bu yarışma, uluslararası karikatür sanatçılarının kendilerini evinde hissetmelerini sağlıyor” dedi.