'Karikatür Oscarı' Türkiye'de kaldı

'Karikatür Oscarı' Türkiye'de kaldı
'Karikatür Oscarı' Türkiye'de kaldı
Bu sene 27'ncisi düzenlenen Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması'nın sonuçları açıklandı.

FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYIN

 

ANTALYA- Aydın Doğan Vakfı tarafından bu yıl 27'ncisi düzenlenen Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması'nda Türk sanatçı Ahmet Öztürklevent'in eseri birinci seçildi. Rus sanatçı Sergei Bobylev'in eseri ikinci, Türk sanatçı Kürşat Zaman'ın eseri üçüncü oldu. Alanya'da oturan mimar Öztürklevent'in 2008 yılında birinci, Antalya'da yaşayan tasarımcı Zaman da 2009'da ikinci olmuştu.

Otoriteler tarafından ‘Dünyanın bir numaralı karikatür yarışması’ olarak nitelendirilen 27'nci Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması sonuçlandı. Antalya'daki ‘IC Green Palace Oteli'nde toplanan, Önseçiciler Kurulu'nun 73 ülkeden 865 sanatçının 2 bin 561 karikatüründen elediği 42 ülkeden 172 sanatçının 188 karikatürünü değerlendiren Seçiciler Kurulu, sonuçları açıkladı. Büyük Jüri, 2008 yılında da birincilik alan Alanyalı serbest mimar Ahmet Öztürklevent'in eserini birinci seçti. Yarışmada Rus sanatçı Sergei Bobylev'in eseri ikinci olurken, yine Türk sanatçı Kürşat Zaman'ın eseri üçüncü oldu. Zaman, bir başka eseriyle de ‘Başarı Ödülü' kazandı.

Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması'nda bu yıl da birincilik kazanan Öztürklevent, 8 bin dolar para ödülü ve heykelcikle, Kültür ve Turizm Bakanlığı Plaketi ve Hürriyet Gazetesi Altın Plaketi’ni almaya hak kazandı.
Yarışmada ikinci olan Sergei Bobylev 5 bin dolar para ödülü, heykelcik ve Milliyet Gazetesi Altın Plaketi'nin sahibi oldu.
Üçüncülük ödülüne layık görülen Kürşat Zaman ise 3 bin 500 dolar para ödülü ile heykelcik ve Radikal Gazetesi Gümüş Plaketi’ne hak kazandı.

BAŞARI ÖDÜLÜ KAZANANLAR
Seçiciler Kurulu’nun 500’er dolar ‘Başarı Ödülü’ne değer görülen 12 eserin sahipleri ile ülkeleri şöyle:
Musa Gümüş (Türkiye), Necdet Yılmaz (Türkiye), Evzen David (Çek Cumhuriyeti), Vladimir Kazanevsky (Ukrayna), Valentin Druzhinin (Rusya), Mohsen Naseri (İran), Gomez Claudio Antonio (Brezilya), Jerzy Gluszek (Polonya), Moacir Knorr Gutterres (Brezilya), Kürşat Zaman (Türkiye), Mohammad Ali Khalaji (İran) ve Pavel Constantin (Romanya).

İKİ ANTALYALI SANATÇIYA ÖDÜL
Yarışmaya ev sahipliği yapan Antalya'dan iki sanatçı, ödül sahibi oldu. Eseri birinci olan Ahmet Öztürklevent, aynı zamanda ÇEKÜL Vakfı'nın Alanya Temsilciliği'ni yapıyor.
Yarışmaca 3'üncü olan, bir başka eseri de ‘Başarı Ödülü' kazanan Kürşat Zaman da Antalyalı. Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi mezunu Zaman, Antalya'daki özel bir şirkette tasarımcı olarak çalışıyor.

JÜRİDE ÖNEMLİ İSİMLER
Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması'nın bu yılki Seçiciler Kurulu'nda dünyaca ünlü karikatür ustaları yer aldı.
Başkanlığını Kanadalı Terry Mosher'in yaptığı jüride Ercan Akyol, Odile Conseil (Fransa), Latif Demirci, Selçuk Demirel, Cristina Sampaio (Portekiz) ve Kanybek Turumbekov (Kırgızistan) görev yaptı.

ESERLERİN ANLATTIKLARI
Ödül kazanan eserleri değerlendiren Jüri Başkanı Mosher, birinci seçilen eserde, surlar üzerindeki askerlerin ellerindeki silahlarla kalenin içinde bulunan din adamlarını koruduğunu söyledi.

“Bu eser asker ile din arasındaki kontrası ifade ediyor” diyen Mosher, “Günümüzde, din gibi insancıl ihtiyaçları bile ne yazık ki askerlerin koruması gerekiyor. Mükemmel bir dünya olsa buna ihtiyaç olmayacaktır” dedi.
El arabasında maden taşıyan Sergei Bobylev'in ikincilik kazanan eserini yorumlayan Terry Mosher, “İnsan gücünü yansıtıyor. Bazen bunun boş ve aynı zamanda komik birşey olduğunu yansıtıyor. Karikatürcülerin çok iyi yapabildiği birşeyi gösteriyor. Bizler gerçeklerle oynamayı ve gerçekleri saptırmayı seviyoruz” diye konuştu.

Denizde giden bir geminin üzerindeki yük konteynerlerin birinden sallanan uçurtmayı çizen Kürşat Zaman'ın çok iyi karikatürist olduğunu söyleyen Mosher, “Göç sorununu işlemiş. Çok güzel çiziyor. İkincilik almıştı, üçüncülük aldı. Devam ederse birincilik de alır” dedi.

ÜCRETSİZ GEZİLEBİLECEK
Seçiciler Kurulu'nun seçtiği eserler, IC Hotels Airport'ta yarın saat 18.30'da yapılacak tören ve kokteyli ardından sergilenmeye başlanacak. Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması'na katılan ve ödül alan karikatürler, IC Hotels Airport'ta 5 Haziran'a kadar sergilenecek ve ücretsiz gezilebilecek.
Yarışmada derece alan sanatçılara ödülleri, Ekim ayında İstanbul'da yapılacak törenle verilecek.

GEÇEN YIL KİMLER KAZANMIŞTI?
Geçen yıl düzenlenen 26'ncı Aydın Doğan Uluslarası Karikatür Yarışması'nda İtalyan sanatçı Alessandro Gatto'nun eseri birinci seçilmiş, Türkiye'den Kürşat Zaman'ın eseri ikinci olurken, üçüncülüğü ise Lüksemburg'dan Pol Leurs, Romanya'dan Cetin Cerchez-Abdula ve Rusya'dan Yuriy Kosobukin paylaşmıştı.


ÖDÜL ALAN SANATÇILARIN ÖZGEÇMİŞLERİ
Birincilik ödülü- Ahmet Öztürklevent (Türkiye):
1952’de doğdu. 1980 yılında Konya Devlet Mimarlık ve Mühendislik Akademisi'nin Mimarlık Bölümü’nü bitirdi. 1980 yılından sonra Antalya'nın Alanya İlçesi'ne yerleşen ve serbest mimarlık yapan Öztürk, 3 çocuk babası. 2007 Nehar Tüblek Karikatür Yarışması'nda birinci olan sanatçı, 2004 yılında da Uluslararası Nasrettin Hoca Karikatür Yarışması'nda büyük ödül kazandı. Çeşitli ulusal ve uluslararası yarışmalara katıldı ve ödüller aldı. 2008 yılında Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması’nda birincilik ödülü kazandı.

İkincilik ödülü- Sergei Bobylev (Rusya):
Rusya’da doğdu. Moscow Print Academy ve Desihn High School’u bitirdi. Halen serbest grafiker olarak çalışıyor. 2007 Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması’nda başarı ödülü, 2004 Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması’nda üçüncülük, 2002 Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması’nda başarı ödülü, 1993 Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması’nda başarı ödülü kazandı.

Üçüncülük ödülü- Kürşat Zaman (Türkiye):
1974’de Antalya’da doğdu. Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi İç Mimarlık Bölümü’nü bitirdi. Çeşitli ulusal ve uluslararası karikatür yarışmalarına katıldı. 2008 Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması’nda başarı ödülü, 2009 Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması’nda da ikincilik ödülü kazandı.


Başarı ödülleri
* Musa Gümüş (Türkiye): 1963’te doğdu. Marmara Üniversitesi İşletme Fakültesi’ni bitirdi. Çeşitli ulusal ve uluslararası yarışmalarda ödüller kazandı: Halen özel bir kolejde illüstrasyon ve karikatür üzerine dersler veriyor.

* Necdet Yılmaz (Türkiye): 1970’de İstanbul’da doğan sanatçı Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi'nden mezun oldu. 2003 Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması’nda birincilik, 2004 yılında yapılan Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması’nda ikincilik ödüllerini kazandı. Sanatçı 2000 yılından beri New York’ta yaşamakta olup çeşitli ajanslarda sanat yönetmenliği yapıyor.

* Evzen David (Çek Cumhuriyeti): Çek karikatürist Evzen David birçok Çek dergi ve gazetelerinde eserleri yayımlanıyor. Çeşitli ulusal ve uluslararası yarışmalara katılarak pek çok ödül kazanan sanatçının eserleri aynı zamanda da toplu sergilerde yer aldı ve çeşitli kataloglarda yayınlandı.

* Vladimir Kazanevsky (Ukrayna): Karikatürist ve yazar olarak çalışan Ukraynalı sanatçı, çeşitli ulusal ve uluslar arası yarışmalarda 300’den fazla ödül kazandı. Aynı zamanda karikatür İsviçre ve Ukrayna’da yayınlanan kitapları bulunuyor.

* Valentin Druzhinin (Rusya): 1951’de Türkmenistan’da doğan sanatçı çeşitli ulusal ve uluslararası yarışmalarda bir çok ödüller kazandı. Halen Moskova’da yayınlanan Komsomolskaya Pravda gazetesinde çalışıyor.

* Mohsen Naseri (İran): 1978’de doğan İranlı sanatçı Tahran Sanat Üniversitesi’ni bitirdi. 1997 yılından beri karikatür çizmekte olan sanatçı halen bazı dergi ve gazetelerde karikatürist ve ilüstratör olarak çalışıyor.

* Gomez Glaudio Antonio (Brezilya): 1972’de Belo Horizonte'de doğan sanatçının 1988’den beri çeşitli gazetelerde ve dergilerde çalışmaları yayınlandı. Ulusal ve uluslar arası pek çok yarışmaya katılan sanatçı 1999’da düzenlenen 16'ncı Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması’nda başarı ödülü kazandı.

* Jerzy Gluszek (Polonya): 1956’da Polonya'da doğan sanatçı Wroclav Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü'nü bitirdi. Halen ressamlık, grafikerlik ve ilüstratörlük yapıyor. İlk ödülünü 2005’te alan sanatçı çeşitli ulusal ve uluslar arası yarışmalarda da ödüller kazandı.

* Moacir Knorr Gutterres (Brezilya): 1962'te Brezilya’nın Porto Alegre kentinde doğan sanatçı gazetecilik eğitimi aldı. 1986'dan bu yana profesyonel olarak çizim yapan sanatçı halen Brezilya’da çeşitli reklam kampanyalarında, politik kampanyalarda görev aldı. Sanatçı ulusal gazetelerde çalıştı. 2004'ten bu yana çocuk kitapları yazıp resimliyor. Çeşitli ulusal ve uluslararası yarışmalara katıldı.

* Kürşat Zaman (Türkiye): 1974'de Antalya’da doğdu. Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi İç Mimarlık Bölümü’nü bitirdi. Çeşitli ulusal ve uluslararası karikatür yarışmalarına katıldı. 2008 Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması’nda başarı ödülü, 2009 Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması’nda da ikincilik ödülü kazandı.

* Mohammad Ali Khalaji (İran): Halen Tahran Sanat Üniversitesi’nde öğrenci olan sanatçı, dergiler için karikatür çiziyor ve çeşitli organizasyonlarda animasyon çalışmaları yapıyor. Çeşitli ulusal ve uluslararası yarışmalara katılan sanatçı 100’den fazla ödül kazandı.

* Pavel Constantin (Romanya): 1951'de doğan Romen sanatçı halen serbest karikatürist olarak çalışıyor. Çeşitli ulusal ve uluslararası yarışmalara katılan sanatçı pek çok ödül kazandı. (dha)


    ETİKETLER:

    Aydın Doğan