'Karikatür Oscar'ında Türkiye damgası

'Karikatür Oscar'ında Türkiye damgası
'Karikatür Oscar'ında Türkiye damgası
Aydın Doğan Vakfı tarafından bu yıl 27'ncisi düzenlenen prestijli Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması'nda Türkiye'den Ahmet Öztürklevent birinci, Kürşat Zaman ise üçüncü oldu. İkincilik ödülünü Rusya'dan Sergei Bobylev kazandı
Haber: SALİH UÇAR / Arşivi

ANTALYA - Alanında dünyanın en prestijli etkinliklerinden Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması’na bu yıl Türkiye damgasını vurdu. Aydın Doğan Vakfı tarafından bu yıl 27’ncisi düzenlenen yarışmada Türkiye’den Ahmet Öztürklevent birinci, Kürşat Zaman ise üçüncü oldu. Alanya’da yaşayan ve aynı zamanda ÇEKÜL Vakfı’nın Alanya Temsilciliği’ni yapan mimar Ahmet Öztürklevent 2008 yılında aynı yarışmada birincilik, yine Antalya’da yaşayan tasarımcı Kürşat Zaman da 2009’da ikincilik ödülünü kazanmıştı. Zaman, bir başka eseriyle de Başarı Ödülü kazandı.
Önceki gün Antalya’daki IC Green Palace Oteli’nde toplanan ve Önseçiciler Kurulu’nun 73 ülkeden 865 sanatçının 2 bin 561 karikatüründen elediği 42 ülkeden 172 sanatçının 188 karikatürünü değerlendiren Büyük Jüri, Rus sanatçı Sergei Bobylev’in eserini de ikinci seçti.
Birincilik kazanan Öztürklevent, 8 bin dolar para ödülünün yanı sıra Kültür Bakanlığı ve Hürriyet Gazetesi Altın Plaketi’ni almaya hak kazandı. İkinci olan Sergei Bobylev 5 bin dolar para ödülü ve Milliyet Gazetesi Altın Plaketi, üçüncü Kürşat Zaman da 3 bin 500 dolar para ödülü ile Radikal Gazetesi Gümüş Plaketi alacak.

Türkiye’ye üç başarı ödülü
 500’er dolarlık Başarı Ödülü’ne değer görülen 12 eserin sahipleri arasında Kürşat Zaman’ın yanı sıra Türkiye’den iki isim daha var: Aydın Doğan Karikatür Yarışması  ’nda 2003 yılında birincilik, 2004’te ise ikincilik ödüllerini kazanan Necdet Yılmaz ile aynı yarışmada 2008’de başarı ödülü, 2009’da da ikincilik kazanan Musa Gümüş. Başarı Ödülü’nün diğer sahipleriyse Evzen David (Çek Cumhuriyeti), Vladimir Kazanevsky (Ukrayna), Valentin Druzhinin (Rusya), Mohsen Naseri (İran), Gomez Claudio Antonio (Brezilya), Jerzy Gluszek (Polonya), Moacir Knorr Gutterres (Brezilya), Mohammad Ali Khalaji (İran) ve Pavel Constantin (Romanya) olarak sıralandı.

Dini koruyan askerler!
Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması’nın bu yılki büyük jürisinde dünyaca Kanadalı Terry Mosher (başkan), Ercan Akyol, Odile Conseil (Fransa), Latif Demirci, Selçuk Demirel, Cristina Sampaio (Portekiz) ve Kanybek Turumbekov (Kırgızistan) görev yaptı.
Ödül kazanan eserleri değerlendiren Jüri Başkanı Mosher, birinci seçilen eserde, surlar üzerindeki askerlerin ellerindeki silahlarla kalenin içinde bulunan din adamlarını koruduğunu hatırlatarak “Bu eser asker ile din arasındaki kontrası ifade ediyor. Günümüzde, din gibi insancıl ihtiyaçları bile ne yazık ki askerlerin koruması gerekiyor. Mükemmel bir dünya olsa buna ihtiyaç olmayacaktır” diye konuştu.
El arabasında maden taşıyan Sergei Bobylev’in ikincilik kazanan eserini yorumlayan Terry Mosher, “İnsan gücünü yansıtıyor. Bazen bunun boş ve aynı zamanda komik birşey olduğunu yansıtıyor. Karikatürcülerin çok iyi yapabildiği bir şeyi gösteriyor. Bizler gerçeklerle oynamayı ve gerçekleri saptırmayı seviyoruz” dedi. 

IC Airport’ta sergileniyor
Denizde giden bir geminin üzerindeki yük konteynerların birinden sallanan uçurtmayı çizen Kürşat Zaman’ın çok iyi karikatürist olduğunu söyleyen Mosher, “Göç sorununu işlemiş. Çok güzel çiziyor. İkincilik almıştı, üçüncülük aldı. Devam ederse birincilik de alır” diye konuştu.
Yarışmada ödül kazanan ve sergilenmeye değer bulunan eserler 5 Haziran’a kadar IC Hotels Airport’ta görülebilecek. Yarışmada derece alan sanatçılara ödülleri, ekim ayında İstanbul’da yapılacak törenle verilecek.

‘Karikatürüm iddialıydı, ödül bekliyordum’
Aydın Doğan Karikatür Yarışması’nda ikinci kez birincilik ödülünü kazanan mimar Ahmet Öztürklevent, duygularını “Bu çok önemli bir yarışma, alanında dünyanın en prestijli yarışması, rüya gibi bir şey birinci olmak, çok mutluyum” sözleriyle ifade ediyor.
1952 yılında doğan Ahmet Öztürklevent, Konya Selçuk Üniversitesi Mimarlık Bölümü’nü bitirdi. Karikatür çalışmalarına üniversite yıllarında başlayan sanatçı, son 10 yıldır katıldığı pek çok yarışmadan 50’ye yakın ödülle ayrıldı, 200’de Aydın Doğan Karikatür Yarışması’nda da birinci seçilmişti.
Güncel olayları sanatına aktaran sanatçı, bu yılki yarışma birinci seçilen karikatüründe ağlama duvarı ve ateş eden askerlerle dünya gündemine gönderme yapıyor. Karikatürünun iddialı olduğunu ve ödül beklediğini söyleyen Öztürklevent, “Karikatür muhaliftir, toplumun farkedemediği çarpıklıklara dikkat çeker” diyor.
Mimarlığı karikatürle de zenginleştirdiğini vurgulayan Ahmet Öztürklevent, Türk karikatürünün dünyada önemli bir yere sahip olduğunun ve daha da ileriye gittiğinin altını çiziyor. Öztürklevent, “27. Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması’na Türkiye’nin damga vurmuş olması bizi çok iyi yerlere götürecek” diye konuşuyor.

Üçüncü kez ödül alıyor
İkinci Sergei Bobylev (Rusya): Rusya’da doğdu. Moscow Print Academy ve Desihn High School’u bitirdi. Halen serbest grafiker olarak çalışıyor. 2007 Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması’nda başarı ödülü, 2004 Aydın Doğan  Karikatür Yarışması’nda üçüncülük, 2002 Aydın Doğan  Karikatür Yarışması’nda başarı ödülü, 1993 Aydın Doğan Karikatür Yarışması’nda başarı ödülü kazandı.


Geçen yıl ikinciydi
Kürşat Zaman: Marmara Üniversitesi İç Mimarlık Bölümü’nü bitirdi. 2008 Aydın Doğan Karikatür Yarışması’nda başarı ödülü, 2009 yılında da ikincilik ödülü kazandı.


    ETİKETLER:

    Aydın Doğan