Karikatür rezaleti 'renklendi'

Karikatür rezaleti 'renklendi'
Karikatür rezaleti 'renklendi'
Fransa'nın Montbeliard kentinde 'France Anatole' ortaokulunda öğrencilere derste verilen karikatürün renkli versiyonu internette yayınlandı

Levent GÜNDÜZ

STRASBOURG - Okulda tarih ve coğrafya dersinde Türkiye 'yi soykırımcı olarak tanıtan karikatür Türkiye ile Fransa arasında krize yol açtı. Sözde Ermeni soykırım inkar yasası ardından okulda Türkleri soykırımcı gösteren karikatür krizi nedeniyle Türkiye, Fransa'ya nota vermek zorunda bıraktı. Karikatür krizine sanal alem de ilgi gösterdi. İnternette sosyal paylaşım siteleriyle Ermeni haber portalları karikatür krizi haberini DHA kaynaklı haberlerle dünyaya duyurdu. Ermeni toplumun yakından takip ettiği ‘Armenian On Web', ‘Armenian News' haber siteleri çirkin karikatür haberine geniş yer ayırdı.

KARİKATÜR RENKLENDİRİLDİ
İnternet üzerinden dikkat çekmek için karikatürün renkli versiyonu tercih edildi. Ermeni haber sitelerinin karikatür hakkında olumlu ve olumsuz okuyucu mesajları dikkat çekti. Bazıları karikatürün eğitimde sunulmasının çok yanlış olduğunu savunurken, bazıları alay edip "Türkler soykırımcıdır" diye yazdı. Mesajlar arasında "Aynı şeyler Türkiye'de okullarda Ermeni öğrencilere yapılıyor", "Yine Fransa o kadar hür bir devlet ki, öğrenciler düşüncelerini ifade edebiliyor", "Çuvaldızı kendinize, iğneyi karşındakine batır diye bir atasözü vardır" bulunuyor. Sanal alemdeki yorumlar içinde "Fransa Cezayir'de katliam yaptı diye bu Türk halkına Ermenilere soykırım yapma izni vermiyor" ifadesi de yer aldı.(dha)