Karikatürün dili yine 'barış' dedi

Karikatürün dili yine 'barış' dedi
Karikatürün dili yine 'barış' dedi

Ahmet Öztürklevent e (ortada) ödülünü Aydın Doğan ve AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik verdi.

27. Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması'nda ödüller önceki gün törenle sahiplerine verildi

Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması ödül töreninde ‘barış’ dilekleri öne çıktı.  Birincilik ödülünü alan Ahmet Öztürklevent, karikatürüyle amacının dünyanın dikkatini Filistin sorunu ve Ortadoğu ’ya çekmek olduğunu söyleyerek “Bu karikatürün gücünü gösteriyor. Karikatür çok önemli işlevi olan, geniş halk kitlesi olan bir olgu. Karikatürde evet ağlama duvarı var. İnsanlar ibadet ediyorlar aynı anda nişan almış askerler var” dedi.
73 ülkeden 865  sanatçının 2559 karikatür ile katıldığı serbest konulu Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması’nın Ödül Töreni önceki gece Hilton Convention Center’da yapıldı. Davetliler,  törenden önce yarışmada dereceye giren ve başarılı bulunan çizerlerin eserlerinden oluşturulan sergiyi gezdi.    

Ortak payda evrensel dil
Açılış konuşmasını Aydın Doğan Vakfı (ADV) Yürütme Kurulu Başkanı Candan Fetvacı yaptı. Ödüllerin yine dünyanın dört bir yanındaki sanatçılar tarafından paylaşıldığını ifade eden Fetvacı, “Bu gece aramızda İran ’dan Brezilya’ya kadar çeşitli ülkelerden gelen karikatürcüler var. Ortak paydamız karikatürün evrensel dili. Sergimizde de dünyamızın sorunlarına yine birçok değişik coğrafyadan bakacak, yalnız ülkemizde değil dünyada da yaşanan sorunların, açmazların yansımaları ile karşılaşacaksınız. Çizerlerin çoğunun karamsar bir bakış açısına sahip olmasına karşın, karikatürlerin tümü bizleri gülümsetmeyi başarıyor” dedi.
 Konuşmaların ardından kazananlara ödülleri verildi. Birinci olan Ahmet Öztürklevent ödülünü Doğan Holding Onursal Başkanı Aydın Doğan ile AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, ikinci olan Rusya Federasyonu’ndan Sergei Bobylev’e ödülünü Aydın Doğan Vakfı Yönetim Kurulu Başkan Vekili Sema Işıl Doğan, üçüncü olan Kürşat Zaman’a ise ödülünü Doğan Holding Yönetim Kurulu Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ ile Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Orhan Erinç verdi.  Başarı ödülü kazanan Kürşat Zaman’a ödülünü ise Radikal Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Eyüp Can Sağlık verdi.  (dha)

ÖDÜLLER
1. Ahmet Öztürklevent (Türkiye), 2. Sergei Bobylev
 (Rusya), 3. Kürşat Zaman (Türkiye)
BAŞARI ÖDÜLLERİ
Musa Gümüş (Türkiye), Necdet Yılmaz (Türkiye), Evzen David (Çek Cumhuriyeti), Vladimir Kazanevsky (Ukrayna), Valentin Druzhinin (Rusya), Mohsen Naseri (İran), Claudio Antonio Gomes (Brezilya), Jerzy Gluszek (Polonya), Moacir Knorr Gutterres (Brezilya), Kürşat Zaman (Türkiye), Mohammad Ali Khalaji (İran), Pavel Constantin (Romanya)