Karış karış Anadolu!

Karış karış Anadolu!
Karış karış Anadolu!
Aktüel Arkeoloji Dergisi Temmuz ayında çok özel bir sayıyla okuyucusuyla buluşuyor.

 Efes’in ihtişama düşkün zengin soylularının, kentin en güzel yamacına yaptırdığı muhteşem mimarisi ile görkemli villalar, zengin duvar bezemeleri, tanrısal mozaikler, özel yemek salonları ve odaları ile antik dönem Efes’ini konu alan dergide ayrıca, Yamaç Evler’in hikayesi ve yapılan çalışmalar anlatılıyor.

Aktüel Arkeoloji Dergisi’nin bu yeni sayısında. Anadolu’nun Demir Çağı’nda ortaya çıkan Patina Krallığı’nın başkenti Tell Tayinat’ın tapınakları ve kutsal alanları içinde Anadolu’da pek bilinmeyen yeni bir krallığın izleri sürülüyor.

Diğer önemli iki konu ise Şarap Tanrısı Dionysos’un doğduğuna inanılan Antik Kent Nysa'nın 20 yıllık kazı çalışması ile birlikte kentin şarap tanrısına adanmış tapınak frizleri içinde hikâyesi anlatılıyor.

Aktüel Arkeoloji Dergisi’nin bu özel sayısında Hasankeyf için yapılan “Hasankeyf’i Bilir misin?” özel fotograf çekimlerinden, Aphrodisias’ı ziyaret eden iki fotoğrafçının gezi günlüğüne kadar birçok haber yazısı ve sergi ile birlikte arkeoloji ve kültürel miras adına yapılan son dönemdeki tüm çalışmalar, zengin konu içerikleri ile birlikte derginin içerisinde yerini alıyor. Son olarak kaçırılmaması gereken ise Göbekli Tepe’deki en yeni buluntular ve fikirler okuyucu ile ilk kez Aktüel Arkeoloji Dergisi’nde buluşuyor.