Kariye Müzesi'ne layık bir kitap

Ertuğ ve Kocabıyık Yayınları'nın çabalarıyla oluşturulan 'Chora: Scroll of Heaven' (Kariye: Bir Tomar Cennet) kitabı, tarih ve sanat meraklılarının ilgisine sunuldu.

İSTANBUL - Ertuğ ve Kocabıyık Yayınları'nın çabalarıyla oluşturulan 'Chora: Scroll of Heaven' (Kariye: Bir Tomar Cennet) kitabı, tarih ve sanat meraklılarının ilgisine sunuldu. 13. yüzyıla ait Kariye Müzesi mozaikleri ve fresklerini konu alan eserin fotoğrafları, Mimar Ahmet Ertuğ tarafından özel bir fotoğraf kamerası ve ışık teknikleri kullanılarak çekildi.
Metinlerini ünlü tarihçi Prof. Cyril Mango'nun yazdığı 'Chora: Scroll of Heaven' kitabında yer alan fotoğraflar, geçtiğimiz aylarda düzenlenen Uluslararası Bizans Araştırmaları Kongresi kapsamında Paris'te gerçekleştirilen bir sergi ile sanatseverlerin ilgisine sunulmuştu.
Yakın gelecekte New York'taki ünlü Metropolitan Müzesi'nde de sergilenecek olan fotoğrafların bulunduğu eserin cildi el yapımı... İtalya'da baslan eser, Kültür Bakanlığı ile Eski Eserler ve Müzeler Genel Müdürlüğü ve Kariye Müzesi Müdürlüğü'nün katkılarıyla hayata geçirildi.
Müzedeki fresk ve mozaiklerinin geçmişi 1300'lü yıllara uzanıyor. Müzede Hz. Meryem'in doğumu, yaşamı ve ölümü ile Hz. İsa'yı betimleyen yapıtlar, mekândaki 'Pareklesion' adlı 180 derecelik açılı kubbede ise 'Anastasis' tasviri yer alıyor. Tel: 0216 310 54 04 (Kültür Sanat)