Karpuzun kerameti

Ödüllü kısa filmleriyle tanınan Ahmet Uluçay, ilk uzun metrajlı filmi
'Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak'ın çekimlerine başladı.

İSTANBUL - Ödüllü kısa filmleriyle tanınan Ahmet Uluçay, ilk uzun metrajlı filmi
'Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak'ın çekimlerine başladı. Çekimleri Kütahya'nın Tavşanlı ilçesinde devam eden film, Uluçay'ın hayatından esinlenerek 60'lı yıllarda sinemaya tutkun iki çocuğun, kendi imkânlarıyla bir 35 mm'lik film projeksiyon makinesi yapmasıyla gelişen olayları konu alıyor.
Sinemayı kendi imkânlarıyla öğrenen ve köyünde kendi olanaklarıyla yaptığı 'Optik Düşler', 'Bizim Köyün Orta Yeri Sinema', 'Epileptic Film' ve 'Minyatür Cosmosda Rüya' gibi kısa filmleriyle birçok festivalden ödül alan Ahmet Uluçay, ilk uzun metrajlı filmi 'Karpuz Kabuklarından Gemiler Yapmak'ta, seyirciye ilk aşk ve ilk iş deneyimlerini anlatan bir yapım sunuyor.
Senaryosunu da Ahmet Uluçay'ın yazacağı filmin yapımcılığını ise Serdar Tahiroğlu üstleniyor. Başrollerini İsmail Hakkı Taslak, Kadir Kaymaz, Gülayşe Erkoç ve Boncuk Yılmaz'ın paylaşacağı 'Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak', şu sıralar çekimleri Diyarbakır'da süren Osman Sınav'ın 'Deli Yürek'inin de yapım şirketi olan İFR'nin imzasını taşıyacak.
Küçük bir Anadolu köyünde
'Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak', 60'lı yıllarda Anadolu'nun küçük bir köyü olan Tepecik'te geçiyor. Recep ve Mehmet yaz aylarında köylerinin yakınındaki Tavşanlı kasabasında çıraklık yaparak geçirmektedir. Recep, bir karpuz satıcısının, Mehmet ise bir berberin çırağıdır. İkisi de sinemaya tutkun olan çocuklar, geceleri terk edilmiş bir ahırda buluşmakta ve kendi imkânlarıyla bir derme-çatma bir film projeksiyon makinesi yapmaya çalışmaktadırlar. Hayatlarını tamamen değiştirecek olan yönetmen hayalleri kuran iki arkadaşın en büyük destekçisi ise köyün delisi Deli Ömer'dir.
Günün birinde Recep, iki kızıyla kasabada oturan ve ineklerine yedirmek için ham karpuzları toplamaya gelen dul Nezihe'yle tanışır. Nezihe'ye her gün 'kelek' çıkan karpuzları götürmeye söz veren Recep, gel zaman git zaman kadının büyük kızı Nihal'e ilgi duymaya başlar. Nihal kendisinden yaşça küçük olan Recep'in ilgisinden, hatta eve gelip gitmesinden bile rahatsızdır. Ancak evin küçük kızı Güler için durum tam tersidir. Güler gizliden gizliye Recep'ten hoşlanmaya başlamıştır. Önceleri karşılıksız ve hatta umutsuz olan bu aşklar daha tam anlamıyla gelişmeye fırsat bulamadan, Nezihe ve kızları köyden ayrılır.
Recep ve Mehmet ise tam bu sıralarda işlerini kaybeder. Artık geriye sadece kırık dökük projeksiyon makineleri ve yönetmen olma hayalleri kalmıştır. Ancak bu hayallerde, çalışmalarının tek tanığı olan Deli Ömer'in bir 'delilik' anında makinelerini parçalamasıyla suya düşecektir. Bu iki gencin, her şeye rağmen asla kaybetmeyecekleri tek şey ise sinemasal hayalleridir.
Ahmet Uluçay'ın kendi özyaşamöyküsünden kesitler taşıyan, tamamen gerçek mekânlarda çekilecek olan 'Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak'ta yerel ve amatör oyuncular rol alacak. Küçük bir ekiple DV formatında çekilip, 35 mm'ye aktarılacak olan filmin
ağustos ayı sonunda tamamlanması bekleniyor. (Kültür Sanat)