Katalan sanatçı Savall'dan sıradışı konser

Katalan sanatçı Savall'dan sıradışı konser
Katalan sanatçı Savall'dan sıradışı konser
Katalan sanatçı Jordi Savall, İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansının desteğiyle yarın Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı'nda müzikseverlerle buluşacak.

Konserde, 30 yıldır Avrupa'nın müzikal mirası üstüne araştırmalar yapan ve ortaya çıkardığı eserleri, "viola da gamba" adlı enstrümanı ve Hesperion XXI adlı orkestrasıyla yorumlayan Savall'ın, Osmanlı müziğinin Ermeni ve Yahudi ustalarının eserleri ağırlıkla yer alacak.

"Dünyanın Tüm Sabahları" adlı kült filmin müziğiyle adını geniş kitlelere duyuran Savall'ın son albümü "İstanbul 1710 Dimitri Kantemir Edvarı", Osmanlı müziği ve bu müzikteki Ermeni ve Sefarad ögeleri üzerinde odaklanıyor.

İstanbul'un 2010 Avrupa Kültür Başkentliğini Avrupa'ya taşıyacak olan "Altın Yollar" projesinin açılış etkinliği nedeniyle İstanbul'a gelecek olan Savall'a konserinde, Kudsi Erguner (ney), Hakan Güngör (kanun), Derya Türkan (kemençe), Yurdal Tokcan (ud), Murat Salim Tokac (tambur), Fahrettin Yarkın (perküsyon) ile Ermenistan'dan Gaguik Mouradian (kemançe) ve Hag Sarikouyomdjian (ney ve duduk), Yunanistan'dan Dimitri Psonis (santur), Fas'tan Driss El Maloumi (ud), Fransa'dan Pierre Hamon (flüt), İsrail'den Michael Grebil (luth medieval & ceterina) ve İspanya'dan Pedro Estevan (perküsyon) eşlik edecek. (aa)