Katia'nın baba arayışı perdede

Katia'nın baba arayışı perdede
Katia'nın baba arayışı perdede

Cem Başeskioğlu (Senaryo Danışmanı), Nalan Merter Savaş (Senarist), Ahmet Sönmez (Yönetmen) (soldan sağa)

Haber: AYŞEGÜL GÜRSEL / Arşivi

“Bu öyküyü herkes bilmeli” düşüncesiyle kolları sıvayan Ahmet Sönmez ve ekibi ‘Yelkovanlar Dönerken’in isimli filmin çekimlerine nisan ayında başlıyor. Hikâye yönetmen Ahmet Sönmez’in ağabeyi Osman Sönmez’in Katia’yla tanışmasıyla başlıyor. Katia, Türk bir kaptan ve Rus bir kadının 20 günlük aşkının ‘meyvesi’. Ancak Katia annesinin bir arkadaşı onu bulup da babasının yaşadığını söyleyene kadar gerçeklerden habersiz yaşıyor. Katia, Sovyetler’in yıkılmasının hemen ardından tüm masumiyetiyle Trabzon’a babasını aramaya geliyor. İşin belki de en ilginç noktalarından biri, zamanının çapkın kaptanının, zaman içerisinde mevki sahibi bir ‘hacı kaptan’a dönüşmesi.
Senaryosunu Nalan Merter Savaş’ın yazdığı, senaryo danışmanlığını ‘Sen Ne Dilersen’ filminin senarist ve yönetmenliğini yapan Cem Başeskioğlu’nun üstlendiği proje Türk- Rus ortak yapımı.
Nalan Merter Savaş’ın ve Cem Başeskioğlu’nun Rusya ’ya hiç gitmemiş ama Ahmet Sönmez üniversite eğitimini Moskova’da almış. Savaş, filmi “Katia’nın kendisini bulma öyküsü” olarak tanımlıyor ve “Biz bir manifesto yayımlamıyoruz. Sadece durumu anlatıyoruz” diyor. Sönmez ise “Biz seyirciyi Katia ile bir yolculuğa çıkarıyoruz. Bu yolculuktan ne alacaklarını onlara bırakıyoruz” diyor.
Trabzon ve Rusya’nın Soçi kentlerinde çekilecek olan film iki ülkede de Eylül 2012’de vizyona girmesi planlanıyor.


  ETİKETLER:

  Rusya

  ,

  TRABZON

  ,

  moskova

  ,

  Proje

  ,

  eylül

  ,

  film

  ,

  senaryo

  ,

  zaman