Katliamdan sonraki ilk Charlie Hebdo kapağında da Hz. Muhammed var

Katliamdan sonraki ilk Charlie Hebdo kapağında da Hz. Muhammed var
Katliamdan sonraki ilk Charlie Hebdo kapağında da Hz. Muhammed var

Charlie Hebdo çalışanları derginin son sayısını Fransız Liberation gazetesinin ofisinde hazırladı.

Charlie Hebdo'nun yarın piyasaya çıkacak yeni sayısının kapağında Hz. Muhammed yer alıyor. Beyazlar içindeki figür, "Hepimiz Charlie'yiz" (Je Suis Charlie) yazılı bir döviz tutuyor. Gözü yaşlı figürün üstünde ise "Her şey affedildi (tout est pardonne)" ibaresi yer alıyor.

RADİKAL – Paris'teki ofisine radikal İslamcı militanlar tarafından geçtiğimiz hafta saldırı düzenlenen siyasi hiciv dergisi Charlie Hebdo, maruz kaldığı saldırıdan sonraki ilk sayısının kapağında da Hz. Muhammed figürü kullandı. Derginin kapağında, gözü yaşlı olarak temsil edilen Hz. Muhammed figürü, "Je suis Charlie" (Ben Charlie'yim) yazılı bir dövizi tutuyor. Bu çizimin hemen üstünde ise "Tout est pardonne" (Her şey affedildi) yazıyor.

Charlie Hebdo'nun avukatı Richard Malka France Info Radyosu'na yaptığı açıklamada, dergi çalışanlarının radikal kesimlere teslim olmadığını göstermenin önemine değindi. Richard Malka, "Teslim olmayacağız. 'Ben Charlie'yim' ruhunun anlamı, dine sövgü hakkıdır" dedi.

Fransız Haber Ajansı'na konuşan Charlie Hebdo Mali ve İdari İşler Müdürü Eric Portheault da, derginin yeni sayısının da sadece elemanlarınca çıkarılacağını söyledi. Eric Portheault, diğer karikatüristlerin katkı isteklerini ise reddettiklerini belirtti.

3 MİLYON ADET BASILIYOR
Charlie Hebdo'nun ortalama haftalık tirajı 60 bindi. Ancak yarın piyasaya çıkacak sayısı ise 16 dilde, 3 milyon adet basılıyor. Dünyanın birçok bölgesinden dergiye talep olduğu bildiriliyor.

Charlie Hebdo dergisine geçtiğimiz hafta Çarşamba günü düzenlenen saldırıda 12 kişi ölmüştü. Hayatını kaybeden derginin beş karikatüristi arasında, Yayın Yönetmeni Charlie Hebdo ve Yazı İşleri Müdürü Stéphane Charbonnier de vardı.

Dergiye saldıran Said ve Cherif Kouachi'nin, eylemleri sonrası "Hazreti Muhammed'in intikamını aldık" şeklinde bağırdıkları duyulmuştu.

Charlie Hebdo 2011 yılında da Hz. Muhammed karikatürlerini yayımlamış, bunun üzerine derginin ofisine molotof kokteyli atılmıştı.

(BBC - Deutsche Welle)

Charlie Hebdo grafikeri: Dolapta saklandım


'Paris'te dergiyi bastıktan sonra Musul'a uçak kaçıracaklardı'


Murat Yetkin yazdı. "Türkiye Batı'nın anti-terör zirvelerinden dışlanmamalı"


  http://www.radikal.com.tr/1271079127107911

  YORUMLAR
  (11 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Eleştiricilerime - Ad Honorem Dei

  Sorum gayet basitti: İsrail devletini, mesela Gazze'de fosfor bombaları ile çocuk öldürürken, geleneksel yahudi imgesi altında arkada Gamalı Haçla , SS çizmeleriyle çizebilir mi, çizemez mi? Çizebilir diyorsanız, tamam. Haklısınız. Söylediğiniz karikatürler salt İsrail veya Yahudilikle ilgili. Bunda sıkıntı yok. İsrail'i Nazi devletiyle özdeşleştiren bir karikatürü var mı? Böyle bir şey çizebilir mi? Bir karikatürcüyü anti-semitik diye işten attığı doğru mu? Bu linki okuyun ve bir daha düşünün https://firstlook.org/theintercept/2015/01/09/solidarity-charlie-hebdo-cartoons/

  Richard Malka. - Clear

  Kendini bilmez bu avukat "dine sövgü hakkı" demiş.Madem özgürlük anlayışınız bu kadar sınırsız,o zaman "ermeni soy kırımı yoktur" deme hakına ve özgürlüğüne, neden "yasak getiren" yasa çıkarttınız? Siz "soy kırım" vardır derken,başkasının da "hayır yoktur" deme hakkını neden baskıladınız?Sizin "inanç özgürlüğü" anlayışınız da size dönük,sizin anlayışınıza göre adeta "inançsızlık özgürlüğü" demek.Size göre inanmayanlar sınırsız özgür,inananlar ise değil.Elinizde yeterli güç olsa o çok şikayet ettiğiniz "mahalle baskısı"nın daniskasını siz yaparsınız.Ne zaman bu iki yüzlülüğünüzden vaz geçeceksiniz? Ne ekerseniz onu biçersiniz.Böyle davranarak teröre davetiye çıkarıyorsunuz.Sonra da sızlanıyorsunuz.Terör ne kadar insanlık dışıysa,sizin yaptığınız da o kadar insanlık dışıdır.

  İnanmasan da olur - user407556

  Ad Honorem Dei; bu dergi samimiyetini sana ispat etmek zorunda değil, normalde 50-60 bin satıyormuş, inanmıyorsan bu 50-60 binden biri olmayıverirsin. Medeni bir insan olarak senden beklenen silahı bombayı kuşanıp samimiyetine inanmadığın ya da tepeni attıran basın kuruluşunu basmaya kalkma yeterli...

  müslüman değil bağnaz. - jumpercoco

  Çok kolay derginin eski sayılarına bakarsan görürsün. Charlie'nin Yahudilik üzerine pek çok karikatürü var.Google da charlie hedbo cartoon diye aratırsan Yahudilik hatta hristiyanlık üzerine bir sürü karikatür var. Charlie hedbo nun en meşhur karikatürü itouchables (dokunulmazlar) karikatürüdür ve bu karikatürde bir yahudi ve bir müslüman vardır.Aslında resmedilen yahudi ve müslüman değil bağnazlıktır.Bir rahip bir haham bir hocanın kolkola karikatürü de var.

  Charlie Hebdo. - kazim özkan

  Charlie Hebdo'yu hayatinda okumayipta hakkinda yorum yapanlar biraz gülünç olmuyorlar mi ? Chalie hebdo'nun tefe almadigi bir tanri, bir din, bir peygamber, bir papa, bir imam, bir haham ya da bir politikaci yoktur. Zaten onun içindir ki Bu dergi hem asiri sagcilar, hem dinciler hem de bazi politikacilar tarafindan devamli olarak mahkemeler önüne çekildi, saldirilara ugradi, binasi atese verildi ve nihayet geçen gün o alçak cinayete kurban edildi. Voltaire'in ve 68 ruhunun miarasçisi Charlie Hebdo'nun önünde her özgürlük savunucusunun saygiyla egilmesi gerekir.

  habere konu olan karikatür nerede? - user588439

  sevgili radikalciler, neden korkuyorsunuz? gazeteci olarak sizin göreviniz haber niteliği teşkil eden görselleri bizimle paylaşmak değil mi? hiç birşey öğrenmediniz mi meslekdaşlarınızın başına gelenlerden?

  Neden koyamıyorsunuz o kapağı? - brandywine06

  Yemiyor değil mi? Yemez. İşte o 12 kişi böyle korkmayıp düşündüğünü yayınlamaya devam ettiği için dünya ayağa kalktı. Anlamayanlara duyurulur.