Kavramsal yoğunluğun cilveleri

Kavramsal yoğunluğun cilveleri
Kavramsal yoğunluğun cilveleri
Dev sumo güreşçisinin yanında huysuz siyah köpekler havlayarak volta atıyor. Loş bir ışıkla aydınlatılan dar koridorun sonunda boynu bükük bir asker dikiliyor. Nispeten karanlık sayılabilecek odada tek bir spotun altında gümüş rengi bir ağırlık parlıyor.
Haber: MÜGE BÜYÜKTALAŞ / Arşivi

Bu epik kurgu bir kitaptan yada filmden değil. Pilot Galeri’de açılan genç sanatçı Can Kurucu’nun sergisinden parçalar. Bu sanatçının ilk solo sergisi. Genç sanatçı biraz da ilk solo sergi olmasının heyecanıyla belki, duvar resminden heykele, hazır objelerden video animasyonuna kadar pek çok farklı alanda eserler üretip aynı konsept etrafında ilişkilendirmiş. En çok dikkat çeken işler ise dev bir sumo güreşçisinin resmedildiği duvar çizimi ve duvara yansıtılan iki boyutlu animasyon çalışması. Animasyonda oldukça basit bir teknik kullanılarak güçlü bir anlatım yaratılmaya çalışılmış. 

Çizim dili biraz da ‘Peurs du Noir/ Karanlık ’ korkuları isimli uzun metraj animasyondaki kısa filmlerden birini anımsatıyor. Kanımca en büyük etkiyi ise kısa bir koridorun devamına yerleştirilmiş asker işi yapıyor. Diğerlerine göre oldukça özgün ve bireysel bir dili var. Sergiyi gezenlerin paylaştığı ortak bir his var, tekrar duygusu. İzleyiciyi bir seferde içine alan büyük bir duvar resmin yanında diğer işler iki kere aynı yerden geçmiş hissi veriyor. Her işi kendi içerisinde ayrı bir bütünselliğe sahip olan genç sanatçı bu tekrar hissi yaratan kurguyu mekanla özdeş şekilde kasten ve bilerek yaratıyor. Kavramsal yoğunluğun bir tür cilvesi deyip meşhur reklam sloganı hatırlayak çıkıyoruz; “Kontrolsüz güç, güç değildir”.


  ETİKETLER:

  Asker

  ,

  Reklam

  ,

  Galeri

  ,

  sergi

  ,

  Karanlık

  ,

  genç