Kayahan Açar bu sabah hayatını kaybetti

Kayahan Açar bu sabah hayatını kaybetti
Kayahan Açar bu sabah hayatını kaybetti
Ünlü sanatçı Kayahan, bir süredir tedavi gördüğü hastanede bu sabah yaşamını yitirdi. Vefatıyla sevenlerini üzüntüye boğan Kayahan 29 Mart'ta 66 yaşına ayak basmıştı. İşte Kayahan'ın ölümüyle ilgili Twitter'da yazılanlar ve sanatçının müzik çalışmalarıyla ilgili bilgiler...

RADİKAL -  Türkiye 'nin en ünlü müzisyenlerinden Kayahan, bu sabah hayata gözlerini yumdu.

Sanatçının tedavi gördüğü hastaneden yapılan açıklamada, "Küçük hücreli akciğer kanseri nedeniyle bir süredir tedavi gören ünlü sanatçı Kayahan, sabah saatlerinde hayatını kaybetti" denildi.

66 yaşındaki ünlü sanatçının tedavisini yürüten Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Gökhan Demir, “Kayahan 1,5 yıldır ileri evre küçük hücreli akciğer kanseri nedeniyle hastanemizde tedavi görüyordu. İlk dönemde tedaviye çok iyi cevap vermesine rağmen, son dönemde tedaviye gelişen direnç, hastalığın yaygınlaşması ve çoklu organ yetmezliği nedeniyle maalesef kendisini kaybettik" dedi

Yoğun Bakım Sorumlusu Prof. Dr. Nahit Çakar, “Hastamız bir süredir kanser tedavisi görüyordu. Kayahan, hastalığının ilerlemesi sonucu oluşan solunum yetmezliği ve bunun beraberinde gelişen çoklu organ yetmezliği nedeniyle hayatını kaybetti" ifadelerini kullandı.

SUAT SUNA'DAN DUYGUSAL TWEET

Suat Suna Twitter hesabından " Bugün kara bir gün... Ben ikinci babamı kaybettim, Türkiye de Büyük Usta'sını... Rahat uyu Kayahan Abi. Unutulmayacaksın..." diyerek acı haberi duyurdu.

Ünlülerden Kayahan Tweetleri: Çocukluğumuzun sesini kaybettik

23 MART'TAN BU YANA HASTANEDE TEDAVİ GÖRÜYORDU

Yumuşak doku kanserine yakalanan ve kemoterapi gören Kayahan, 23 Mart'ta hastaneye kaldırılmıştı. Ünlü sanatçı, durumunun kötüleşmesi üzerine 25 Mart'ta yoğun bakıma alınmıştı.

Kayahan, 29 Mart’ta 66 yaşına girmişti.

20 maddede hepimizin dinlediği adam Kayahan

KAYAHAN'IN MÜZİK YAŞAMI

Türkiye’nin 90’lar romantizmi bu sabah hayatını kaybetti. Kayahan, tam da 90’ların en başından sonuna kadar dillerdeki şarkıların yazarı olmuştu. Hep romantik, hep aşık, bazen isyankar…

Bütün biyografileri 1991 Haziran’ında çıkan ilk albümü ‘Yemin Ettim’le başlasa da 1949 doğumlu sanatçının daha uzun bir müzik yaşamı oldu. Aslında yıldızı 90’larda parlamıştı ama besteciliği daha 70’lerin sonunda ve hatta 80’lerde kendini göstermişti. O yılların simge şarkılarından biri “Oldu Olacak”, Kayahan’ın imzasını taşıyordu. 1981’de ilk albümüne, o zamanki tabirle uzun çalarına ismini veren “Canım Sıkılıyor Canım” da daha sonra 90’larda tekrar meşhur olacak unutulmaz şarkılarından biriydi. İlk büyük ödülünü de 1986 yılında katıldığı uluslararası Akdeniz Müzik Yarışması’nda “Geceler” ile kazandı. Bu unutulmaz şarkısı ona bir “Altın Portakal” kazandırdı. 1990 yılında Türkiye’yi Eurovision’da temsil eden yine o gözlüklü, sevimli, romantik şarkıcı Kayahan’dı. Söylediği şarkı “Gözlerinin Hapsindeyim” de unutulmazları arasın girdi. Artık tanınan biriydi Kayahan, ama Türkiye’nin en popüler müzisyenlerinden biri olması için ilk albümünü çıkartması gerekiyordu. 

1991 yılında Kayahan, “Yemin Ettim” ile Kayahan oldu. Sloganı “Yolu sevgiden geçen herkesle bir gün bir yerde buluşuruz” du ve hep öyle oldu. 1992’de Odalarda Işıksızım çıktı. Çocuklar için de şarkılar yazan Kayahan ayrıca televizyon için çocuk programı da yaptı. 1993'te “Son Şarkılarım” adını verdiği albümünde on şarkısı vardı. “Sarı Şekerim”, “Vazgeçmem”, “Aman”, “Kardeşiz Senle”… İki yıl sonra, 1995’de “Benim Penceremden” çıktı. Bu albümün sloganı “Sevenleri ayırmayın, sevenler ayrılmayın”dı. Biraz daha sosyal içerikli bu albümde “Ben Anadolu Çocuğuyum”, “Allah’ım Neydi Günahım” çıktı.

Kayahan, 1996 yılının Temmuz ayında “Canımın Yaprakları” adlı çalışmasını da “Allah kimseyi sevgisiz bırakmasın” sloganıyla piyasaya sundu. Ertesi yıl “Emrin Olur”, 1999 yılının Nisan ayında dokuzuncu albümü “Beni Azad Et” çıktı. 2000 tarihinde “Gönül Sayfam” albümü çıktığında artık Kayahan fırtınası dinmeye başlamıştı. “Sevdaya Mahsus”, “Kağıttan Kayıklarla”, “Söz Güzelim” gibi duygusal parçalar deprem felaketi için yazdığı “17 Ağustos”, kızı Aslı Gönül için bestelediği “Ninni” gibi tematik şarkılar vardı… 2002’de “Ne Oldu Can” çıktı. 2004’te Kelebeğin Şansı, 2007’de Biriciğim’e albümlerini piyasaya sürdü.

Nilifürle birlikte yaptığı çalışmalar tabii ki Kayahan’ın müzik yaşamının belirleyicisiydi. Nilüfer ‘84 albümünde Kar Taneleri şarkısını söylediği Kayahan’la 90’ların ortasına kadar beraber çalıştı ve onun pek çok şarkısı söyledi. Daha sonra ikili nin arası bozuldu. Uzun süren, 15 yıllık küslük geçtiğimiz günlerde gerçekleşen Kayahan’a saygı konserinde sona ermişti. İki eski dost tekrar sahnede biraya gelmiş, Kayahan güçlükle ayakta durduğu bu konserde son kez şarkılarını söylemiş dinleyicileriyle ve bütün o eski dostlarıyla buluşmuştu.

Şimdi ondan geriye, insanlar aşık oldukça söylenecek şarkılar kaldı.