Kazalar ve âşıklar

İz bırakacak sahneleriyle önümüzdeki on yılın klasiği olması muhtemel, En İyi Yabancı Film dalında Oscar'a da...

İSTANBUL - İz bırakacak sahneleriyle önümüzdeki on yılın klasiği olması muhtemel, En İyi Yabancı Film dalında Oscar'a da
aday olan 'Paramparça' (Amores Perros) Alejandro Gonzales imzası taşıyor. Meksika'da gerçekleşen bir trafik kazasıyla beraber üç kişinin ölmesini ve insan tabiatının tatsız içyüzünü konu alan filmin başrollerini Emilio Echevarria, Gael Garcia Bernal, Goya Toledo, Alvaro Guerrero, Vanessa Bauche ve Jorge Salinas paylaşıyor.
'Paramparça', farklı hayatlara ait insanların
kazalar ve tesadüfler sonucu buluşmasını anlatıyor. Hikâyenin kahramanları kaçamak aşkları nedeniyle sıradan hayatlarını terk eden Octavio, Daniel ve de eski komünist gerilla El Chivo (keçi)... Genç bir delikanlı olan Octavia, kardeşinin karısı Susana'yla kaçmaya karar verir. Köpeği Cofi ise kaçmak için gerekli olan paranın elde edilmesinde sıra dışı bir rol oynar. Bu arada 42 yaşındaki Daniel ise model sevgilisi Valeria ile birlikte olmak için karısını ve kızlarını terk etmiştir. Ancak yeni hayatlarını kutladıkları ilk gün Valeria trajik bir kaza geçirir. İki sevgilinin küçük köpeği Richi de oturdukları dairenin ahşap zeminindeki boşluğa düşer.
Yıllarca hapis yatmış, hayatta derin hüsrana uğramış eski bir komünist gerilla ve kiralık katil olarak çalışan El Chivo tesadüf eseri Octavio'nun ölmek üzere olan köpeği Cofi'yi bulur. Köpeği alarak iyileştiren El Chivo'nun yaşadığı bu karşılaşma onun acı dolu geçmişiyle yeniden yüzleşmesine neden olur. (Kültür Sanat)