'Kelebeğin Rüyası' özgün bir senaryodur

'Kelebeğin Rüyası' özgün bir senaryodur
'Kelebeğin Rüyası' özgün bir senaryodur

Yılmaz Erdoğan, şu sıralarda Kelebeğin Rüyası filminin çekimlerine devam ediyor.

Yılmaz Erdoğan şu sıralarda çekimlerine devam ettiği ‘Kelebeğin Rüyası’ filminin senaryosunun Hikmet Bila’nın ‘Kömür Kara’ kitabıyla benzerlikler taşıdığı iddialarını yalanladı. Hürriyet gazetesinde dün İhsan Yılmaz imzasıyla çıkan haberde; Hikmet Bila’nın 2007’de kaleme aldığı ve dün piyasaya çıkan ‘Kömür Kara’ isimli kitabının önsözünü yazan Baran Bila’nın ‘Kelebeğin Rüyası’ ile kitap arasındaki benzerliklere dikkat çektiği belirtilmişti.

Yedi yıllık bir çalışma
Bu tartışmalar üzerine Yılmaz Erdoğan dün bir açıklama yayımladı. Senaryonun üzerinde yedi yıldır çalıştığını ifade eden Erdoğan açıklamasında, “Rüştü Onur ve Muzaffer Tayyip Uslu’nun gerçek hayatlarından esinlenerek yazılmış özgün bir senaryodur. Merhum Hikmet Bila’nın yazdığı senaryodan kısa bir zaman önce Fikret Bila vasıtasıyla haberim oldu. Bu arada bizim prodüksiyon çoktan başlamış ve çekim sürecine girilmişti.
İki senaryo arasında gerçek hayat hikâyesi olmasından ötürü var olması kaçınılmaz doğal benzerlikler dışında hiçbir ilişki yoktur. Baran Bila’nın senaryonun ‘bazı yapımcılara’ gönderildiği yolundaki şüphe uyandırıcı imasının bizimle bir ilgisi yoktur” dedi.
Açıklamasının sonunda, “Hikmet Bila o sıralar senaryoyu gönderseydi seve seve çekerdik” diyen Erdoğan, kamuoyundan şairlerin anısına gölge düşürecek açıklamalardan kaçınılmasını rica etti.