Kentin 'kör noktasına' bakış

Kentin 'kör noktasına' bakış
Kentin 'kör noktasına' bakış
Gülderen Görenek Beyaz'ın, metropol yaşamını özgün bir bakışla yorumladığı resimleri 17 Aralık'a kadar Hayalhane Beyoğlu'nda görülebilir...

RADİKAL - Ressam Gülderen Görenek Beyaz’in, kent yaşantısını yorumladığı son dönem işleri Beyoğlu’ndaki Hayalhane’de sergileniyor. 17 Aralık’a kadar sürecek olan ‘Kör Nokta’ isimli sergide, Beyaz’ın endüstri boyaları kullanılarak tuval üzerine karışık teknik kullanılarak gerçekleştirdiği çalışmaları yer alıyor. Resimler, metropole dair özgün yorumlar yapıyor. Sanatçı, sergide yer alan işlerde açıktan koyuya giden tonları farklı ağırlıkta değişken şekillerde kullanıyor. Soyutlama yoluyla stilize edilen formlar, yüzeye çekilmiş mekâna art arda ya da yan yana paralel düzlemlerle bir kent temsili oluşturacak şekilde yerleştirilmiş durumda. Beyaz formları, gerçekte göründüğü gibi ele almamayı tercih ediyor.

SINIF ÖĞRETMENLİĞİ ÜZERİ RESİM EĞİTİMİ
1973 Erzincan doğumlu olan sanatçı Trakya Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nde sınıf öğretmenliği eğitimi aldıktan sonra resim tutkusunun peşinden giderek aynı üniversitenin Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü’ne devam etti.
2005’de Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi, Resim Anasanat Dalı’nda yüksek lisans yapan Beyaz ardından Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Resim Anasanat Dalı’nda, Sanatta Yeterlik programını tamamladı. 2012’de de bir süre Viyana Güzel Sanatlar Akademisi’nde resim çalışmalarında bulunan Beyaz daha önce Almanya ve İsviçre’de iki kişisel sergi açtı. Eserleri Türkiye dışında Portekiz, Fransa, Japonya, Çin Halk Cumhuriyeti, Romanya, Sırbistan, Makedonya, Bulgaristan gibi ülkelerde karma sergilerde yer aldı. 

17 Aralık’a dek sürecek sergi Beyoğlu, Sadri Alışık Sokak’taki Hayalhane’de görülebilir…