Keremcem hayranlarına

Keremcem hayranlarına
Keremcem hayranlarına
'Şirinler' formülünün peşine takılan 'İksir', gerçek karakterlerle animasyon karakterleri bir araya getirmekte fazlasıyla zorlanıyor.
Haber: MURAT ÖZER - cinemozer@gmail.com / Arşivi

İKSİR (1 Yıldız)
Yönetmen: Birkan Uz
Oyuncular: Keremcem, Seda Güven, Cansu Tosun, Bülent Şakrak, Bülent Çolak, Oğuz Oktay
Süre: 85 dk.


Gerçek karakterlerle animasyon karakterleri bir araya getiren filmler, Hollywood’un zaman zaman başvurduğu ve kısmen de başarılı olduğu bir alanı işaret ediyor. Bu formülü Türkiye ’de denemeye kalkan ‘İksir’ ise türdeşlerinin epeyce gerisinde kalıyor.
Birkan Uz yönetiminde hayat bulan film , tıpkı kendisi gibi ‘melez’ bir çalışma olan ‘Şirinler’in (The Smurfs) izini takip ediyor, biraz da ‘Dr. Dolittle’ın tabii. Hayvanlarla konuşma ve onları yönetme kabiliyeti kazandıran bir iksirin peşindeki ‘kötü adam’ ve yamağıyla, onları durdurma çabasındaki ‘iyiler’in mücadelesini izliyoruz hikâyede. Kaçıp kovalamaca sürürken de bolca ‘iyilik’ mesajları veriliyor haliyle.
‘İksir’, ne olacağı ve nasıl olacağına dair herhangi bir sürpriz barındırmayan hikâyesiyle sıkıcı bir deneyimden öteye taşınamıyor, komedik hamleler de çoğu zaman boşa gidiyor. Olsa olsa Keremcem hayranı küçüklerin ilgi gösterebilecekleri yapım, teknik olarak da zayıf bir görüntü veriyor, özellikle de gerçek karakterlerle animasyon karakterlerin aynı kareye sıkıştığı anlarda. Televizyon reklamlarında çok daha iyilerinin yapıldığına tanık olmuştuk!