'Kesintisiz kültür yakınlaştırır'

Atina Belediyesi Senfoni Orkestrası, Bodrum Kalesi'nde Motnart ile başlayan, Mikis Theodorakis ile sona eren tek bir konser verdi.
Haber: YORGO KIRBAKİ / Arşivi

BODRUM - Atina Belediyesi Senfoni Orkestrası, Bodrum Kalesi'nde Motnart ile başlayan, Mikis Theodorakis ile sona eren tek bir konser verdi. Şef Elefterios Kalkanis yönetimindeki konser için Atina Belediye Başkanı Dimitris Avramopulos özel uçakla Bodrum'a geldi. Bodrumluların sevgi gösterilerinde bulunduğu Avramopulos, bir ara Cem Yılmaz ve Yılmaz Erdoğan ile sohbet etti.
Bodrum'daki konseri eski Genelkurmay Başkanı İsmail Hakkı Karadayı da izledi. Avramopulos, iki halkın daha fazla iletişimi ihtiyaçları bulunduğunu ve kültürel etkinliklerin aralıksız sürdürülmesi gerektiğini belirtirken Atina Belediye Senfoni Orkestrası'nın eylül ayında da Efes Antik Tiyatrosu'nda bir konser vereceğini açıkladı.
'Zorba'da alkış patlaması
Bodrum Kalesi'ndeki konser, hafta sonu olmasına rağmen kalabalıktı. Özellikle, orkestra Mikis Teodorakis'in 'Zorba'sını icra etmeye başladığında alkış patladı. Seyirci alkışlarıla tempo tuttu, Yunanlılar sirtaki oynadı.
Konserden sonra turistik turlar yapan bir gemide Yunan Gecesi düzenlendi. Yunanlı müzisyenler, hayatları boyunca unutamayacakları bir gece yaşadıklarını söyledi.
Atina Belediye Başkanı Dimitris Avramopulos,
'Kültürün açtığı yollar, halkları kestirmeden yaklaştırır' saptamasında bulunarak "Çokkültürlü bir dönem yaşıyoruz. Ancak maalesef, kültürün açtığı yolları, ülkelerin siyasi kararlarını verenler pek takip edemiyor. Siyasi kararları alanların daha fazla cesaret göstermeleri zamanı gelmiştir. Yarından çok ümitliyim" dedi.