Kevin Spacey Radikal'e konuştu: Frank Underwood'u bir de ondan dinleyin

Kevin Spacey Radikal'e konuştu: Frank Underwood'u bir de ondan dinleyin
Kevin Spacey Radikal'e konuştu: Frank Underwood'u bir de ondan dinleyin
House of Cards'ın başrol oyuncusu Kevin Spacey Radikal'e konuştu: Frank Underwood karakterini oynamaktan büyük keyif alıyorum. Beni zorlayan bir karakter... En çok hoşuma giden de, her gün oynadığım bu Frank Underwood karakteriyle ilgili henüz bilmediğim şeyler.
Haber: AİDA TAKİA O?REİLLY / Arşivi

RADİKAL - House of Cards dizisinin 3. sezonu Amerika’da 27 Şubat gecesi başladı. Radikal’in Hollywood muhabiri Aida Takia O’Reilly, 5 Aralık’ta dizinin başrol oyuncusu Kevin Spacey ile New York’ta bir araya geldi.

Dizi uluslararası alanda büyük bir başarı elde etti. Bu size şaşırttı mı?

 House of Cards ilk yayınlandığından beri birkaç değişik deneyim yaşadım. Çin’den Ortadoğu ülkelerine, Fransa’dan İtalya’ya kadar pek çok değişik ülke gezdim. İnsanların evlerine kadar girebiliyorum ve bunun verdiği güçlü bir his var. Değişik yerde yaşayan insanlar diziye çok değişik tepkiler verdi. Muhtemelen insanların ülkesindeki değişik politikalar sebebiyle ve bizim de dizide bu ilişkileri masaya yatırmamız sebebiyle oluyor. Bu da harika bir şey.

Kurucusu olduğunuz Ortadoğu Tiyatro Akademisi nasıl gidiyor? Akademi’nin geleceğini nasıl görüyorsunuz?

Ortadoğu’ya yaptığım gezilerde inanılmaz deneyimler yaşadım. Özellikle de Arap Emirlikleri’ne… 3. Richard oyunu için bir turne yapmıştık. Abu Dabi’de ve Dubai’de atölye çalışmaları yaptım. Bunlara devam etmek istedim. Şimdi de bölgede yaşayanların hem hükümetleri, hem de ülkedeki sanat, yazı ve yönetmenlik kursları ile teşvik edilmesini umuyorum. Böylece kendi işlerini yaratmaya başlayabilirler. Böylece bu işleri yapmanın, yetenekli insanlara destek olmak ve onları beslemenin, kültürleri için ne kadar önemli olduğunu da görebilirler. Bölgedeki liderlerle tartıştığımız bir konu da şuydu: Muazzam paralar harcayarak inanılmaz güzel tiyatro salonları inşa ediyorlar. Her türlü imkan sunuluyor, ancak sonra yapa yapa Cirque Du Soleil şovu yapılıyor. Benim “Homegrown” adlı projemde ise, kültürlerinden doğan bir sanatın, yine kendi vatandaşları tarafından üretilmesini amaçlıyoruz.

Oscar'lı yıldız Reese Witherspoon: Küçükken erkek fatmaydım!

Projeye siz de dahil olacak mısınız?

Evet. Ne zaman gideceğimi şimdi söylemeyeceğim ama, projeye ben de dahil olacağım.

Bay Başkan’ı oynamaktan mutlu musunuz?

Bu karakteri oynamaktan büyük keyif alıyorum. Beni zorlayan, yeniden canlandıran bir karakter… En çok hoşuma giden de, her gün oynadığım bu Frank Underwood karakteriyle ilgili henüz bilmediğim şeyler. Sırf birkaç sezon bu karakteri canlandırdı diye, hakkında her şeyi bildiğini iddia eden aktörlerden değilim çünkü. Bana senaryo taslağı görüyor ve yazarların bu karaktere dair bilinmeyen, yepyeni bir yönünü yazdığını görüyorum. Bu beni çok heyecanlandırıyor ve ‘Vauv, işte bunu bilmiyordum’ dediğim anlar oluyor. Bu da her gün işe gelirken taşıdığım, harika bir heyecan. İçimden “Tabii canım, Frank’i gözlerim kapalı da oynayabilirim” diyemiyorum. Aslında gözlerimin bayağı açık olması gerekiyor. Karakterin değişimleri ve yaşadığı gelişimi görmeye açık olmayı istiyorum. Öte yandan Frank Underwood karakterinin diğer karakterlerle olan ilişkisini ve diğer karakterlerin ne kadar geliştiğini görmek de benim için büyük bir heyecan kaynağı.

Liam Hemsworth Radikal'e konuştu: Jennifer'dan yaşadığım ana odaklanmayı öğrendim

2016 Başkanlık Seçimleri sonrasında Hillary Clinton’ın Başkan seçilebileceğini hayal edebiliyor musunuz?

Hayatımın büyük bölümünde politikayla alakadar oldum. Kamu hizmetinin önemine de inanıyorum. Bu soruya da ancak şöyle cevap verebilirim: Evet, ülkemiz bence kadın bir Başkan için hazır ve bana kalırsa bunun gerçek olma olasılığı çok yüksek.

Ülkemizdeki gazete başlıklarına bakınca ve dizideki olayları görünce, politikada onaylamadığınız şeyler oluyor mu?

Beni her şeyden daha fazla rahatsız eden şey şu: Bence seçilen insanlar görevlerini layıkıyla yapmalı. Politikacıların yapabileceği en önemli şey bu bence. Onlar işlerini yapmayınca da hayal kırıklığı yaşıyorum.

Peki ya gücün kötüye kullanılması?

Gücün kötüye kullanılmasından bahsetmiyorum. Ben gücünü herhangi bir şekilde kullanmamaktan bahsediyorum. Bir şeyleri oylamaya sunun bari…

Matthew McConaughey Radikal'e konuştu

Kendinizi ‘Yeni Medya’ maceraperestlerinden biri olarak görüyor musunuz?

kesinlikle bayılıyorum.

Peki yeni medyayı nasıl kullanıyorsunuz? Instagram, Facebook, Snapchat’le aranız nasıl?

Benim bahsettiğim şey o değildi. Senin bu sorun sosyal medya hakkında. Benim bahsettiğim şey ise, Oculus Rift adlı sanal gerçeklik gözlüğü, Samsung’un yeni kamerası gibi şeyler. Önümüzdeki 10 yılda öyle şeyler hayatımıza girecek ki, tahmin bile edemeyiz. Bunlara nasıl adapte olacağız, işin sonu nereye varacak, bilemiyorum. Bence sanal gerçeklik çok heyecan verici bir şey olacak ve eğlence anlayışımızı, hatta sonunda spor kültürümüzü bile etkileyecek. (Çeviri: Eda Utku / Radikal)