Keynes ve Forster yalancı mıydı?

Geçen yıl Tony Blair'e 'korsan' yakıştırması yapan tarihçi ve yazar Sir Vidia Naipaul, şimdi de 'Hindistan'a Bir Geçit'in yazarı EM Forster...

LONDRA - Geçen yıl Tony Blair'e 'korsan' yakıştırması yapan tarihçi ve yazar Sir Vidia Naipaul, şimdi de 'Hindistan'a Bir Geçit'in yazarı EM Forster ve ünlü iktisatçı Keynes'i 'yalancı ve seks delisi' olmakla suçluyor. Naipaul'a göre Forster'ın Hindistan konusundaki bilgisi 'oğlan çocukları'yla sınırlı.
Hindistan'a duygusal yaklaşımı ve kolonilerde
yaşayan sınıfların hakları üzerine yazdığı hicivlerle tanınan EM Foster, modern İngiliz edebiyatının usta kalemlerinden biri olarak değerlendiriliyor. Fakat romancı ve 'aksi tarihçi' Naipaul, Forster'ın, Hindistan gerçeklerini dile getirmekten çok 'küçük çocukları baştan çıkarmakla' ilgilenen bir 'seks delisi' olduğunu savunuyor.
Önümüzdeki ay yeni romanı piyasaya çıkacak olan Naipaul, 'Literary Review'un yaptığı röportajda Forster'ın ünlü romanı
'Hindistan'a Bir Geçit'i saçmalık olarak niteledi. Aynı röportajda Forster ve ekonomist arkadaşı John Maynard Keynes'i 'zavallı insanları cinsel zevkleri için sömüren homoseksüeller' olmakla suçlayan Naipaul, bu ikilinin çalışmalarını 'gizem ve yalanlar' üzerine kurduklarını ve Forster'ın kitabının
'yalancı bir gizem' olduğunu savundu.
'Forster'ın Hindistan'a katkısı oldu mu?' sorusunu Naipaul "O, insanları yalan söylemeye teşvik etti. Hintlileri tanımıyordu. Bildiği şeyler birkaç orta sınıf Hintli ve ayartmaya çalıştığı oğlanlardan ibaretti" şeklinde yanıtladı.
Naipaul'un Forster'ın eserlerinin içerik
ve ahlakına yaptığı saldırı tam da yeni romanı 'Half a Life'ın yayım arifesine
denk geliyor. Naipaul, geçen yıl da Tony Blair konusunda aynı saldırgan tutumu takınmış ve Blair'i ülkesindeki uygarlık fikrini yok eden, sosyalist devrimi yöneten bir 'korsan' olarak nitelendirmişti. (Guardian)